Skip to content Skip to footer

Zanim zostaniesz spadochroniarzem

Chciałbyś zostać spadochroniarzem, ale nie wiesz, czy to sport dla ciebie. Zanim zainwestujesz w kurs spadochronowy, pomyśl o sprawdzeniu, czy to rzeczywiście to. Możesz to zrobić skacząc w tandemie.

Co daje skok w tandemie

Skoki tandemowe to doskonały sposób na sprawdzenie, czy nadajesz się na spadochroniarza. Nie musisz odbywać specjalnego kursu, ani przechodzić dokładnych badań lekarskich. Wystarczy wykupić skok i możesz zobaczyć, jak wygląda skok. Dowiesz się, jak twój organizm reaguje na wysokość, jak czujesz się podczas lotu z prędkością 200 km na godzinę.Jeśli skok ci się spodoba i uznasz, że swobodne spadanie tysiące metrów nad ziemią to jest to, co chcesz robić, wtedy możesz zapisać się na kurs spadochronowy. Być może spadochroniarstwo stanie się twoim sposobem na życie.

Czy każdy może odbyć skok tandemowy

Skoki tandemowe są właściwie dla każdego. Nie ma dolnej i górnej granicy wieku. Mogą skakać zarówno dzieci, jak i osoby w podeszłym wieku. Dzieci powinny mieć jednak co najmniej 120 cm wzrostu. Najstarszą osobą, która wykonała taki skok, była pani w wieku 102 lat!Skoki, także tandemowe, są zdecydowanie niewskazane przy epilepsji, ostrych chorobach serca i układu krążenia. Nie powinny także skakać kobiety w ciąży. Przy skokach tandemowym nie jest natomiast przeszkodą niesprawność ruchowa. Nawet osoby na wózkach mogą poczuć adrenalinę i pęd powietrza, skacząc z instruktorem.

Czy trzeba się specjalnie przygotować

Do skoków tandemowych nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy, że z uwagą wysłuchasz krótkiego przeszkolenia przed skokiem i będziesz dokładnie spełniał polecenia instruktora. Niezbędny jest też dobry humor.Musisz też pamiętać, że skoki spadochronowe są wykonywane tylko w takich warunkach pogodowych, które zapewniają bezpieczny skok. Dlatego może się zdarzyć, że termin skoku zostanie przesunięty.

Czy skoki tandemowe są bezpieczne

Zdecydowanie tak. Instruktorzy, z którymi wykonuje się skok, są bardzo doświadczonymi skoczkami spadochronowymi. Mają wszelkie niezbędne szkolenia i certyfikaty. Sprzęt używany do skoków tandemowych jest poddawany dokładnym badaniom i spełnia bardzo wyśrubowane normy bezpieczeństwa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.