Skip to content Skip to footer

Przewlekłe choroby skóry i stany zaostrzenia

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry. Pacjenci podkreślają, jak bardzo trudne jest życie z tą chorobą, ze względu na okresowe stany zaostrzenia, które trudno przewidzieć. Pacjenci nigdy nie wiedzą kiedy nastąpi pogorszenie stanu skóry. Trudno zaplanować przyszłość.

Leczenie łuszczycy – ciało i duch

Leczenie łuszczycy obejmuje leczenie miejscowe i leczenie ogólne. Bardzo ważna jest higiena, zarówno ta fizyczna jak i duchowa. Trzeba utrzymywać swoje ciało w czystości, ale nie używać drażniących środków kosmetycznych. Trzeba także unikać stresu. Wskazana jest Joga i Medytacje. Jeśli chodzi o mycia ciała należy używać naturalnych niedrażniących środków.

Leczenie miejscowe łuszczycy polega oczywiście na aplikowaniu różnych środków na istniejące zmiany skórne. Lekarz dermatolog z pewnością będzie wiedział co zalecić w danym stadium choroby. Dla każdej osoby mogą być to inne środki. Każdy pacjent jest indywidualnością, dlatego każdemu może zostać przepisana inna kuracja.

Decyzja o leczeniu

Pacjenci bardzo często pytają czy pewnego dnia wszystkie zmiany znikną i to już na zawsze. Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i oczywista. Łuszczyca jest bowiem chorobą przewlekłą, a leczenie łuszczycy zazwyczaj jest wieloetapowe i nie zawsze kończy się szczęśliwie.

Zazwyczaj każda osoba chora na łuszczycę ma swojego lekarza dermatologa któremu zdecydowała się zaufać. Ten pierwszy krok jest bardzo ważny. Trzeba znaleźć lekarza, który specjalizuje się w leczeniu łuszczycy i potrafi znaleźć receptę na to aby pacjent poczuł się lepiej.

Jak zdiagnozować łuszczycę?

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania łuszczycy to wy grę wchodzą zarówno czynniki genetyczne jak i immunologiczne czyli związane z odpornością człowieka. Na pewno osoby chore na łuszczycę powinny unikać alkoholu oraz palenia tytoniu. Lekarz dermatolog rozpoznaje łuszczycę na podstawie wyglądu skóry i objawów.

Pojawienie się zmian skórnych charakterystycznych dla łuszczycy I zdiagnozowanie tej choroby przez lekarza dermatologa na pewno może wydawać się końcem świata. Osoba która do tej pory była zdrowa nagle słyszy straszną diagnozę. Trzeba jednak przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości i życia z przewlekłą chorobą skóry. Takie życie również może być szczęśliwe pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.