Niezależnie od przyjętego trybu nauki, każdy kurs językowy – w tym kurs hiszpańskiego – powinien przebiegać zgodnie z ustalonym planem. Oczywiście zorganizowanie takiego kursu nie jest łatwe, ale trzeba pamiętać, że jest to klucz do skutecznej nauki języka.
Na początek – nowości
Jeśli nauka kursu języka hiszpańskiego ma przynieść określone efekty, to musi być ona poprzedzona dogłębną znajomością jego specyfiki. Tymczasem nie brakuje w nim słów, a nawet liter i znaków przestankowych, które znacznie różnią się od tych spotykanych w języku polskim. Zaznajomienie się z nimi to klucz do zrozumienia zasad tego języka.
Gdy już poznane zostaną wszystkie „nowości” tożsame dla języka hiszpańskiego, to przyjdzie czas na naukę ich praktycznego zastosowania. Choć język ten jest dosyć prosty, to jednak nie brakuje w nim wielu różnych, często na pierwszy rzut oka niezrozumiałych zasad. Ich poznanie – zwłaszcza na etapie praktycznym – to gwarancja sukcesu.
Co dalej?
Następnym etapem kursu hiszpańskiego powinno być zaznajomienie się ze słówkami, ale też (a może przede wszystkim) z ich wymową i sposobem praktycznego użycia. Wadą wielu kursów językowych jest to, że w ich trakcie poznaje się wybrany język wyłącznie od strony literackiej. Tymczasem taką formą wypowiedzi posługuje się niewielu Hiszpanów.
W trakcie kursu warto zatem słuchać hiszpańskich rozmówek, piosenek i czytać literaturę rodem z półwyspu Iberyjskiego. Co ważne – warto to robić poza kursem! Im więcej trudu zostanie włożone w naukę tego języka, tym większe efekty ona przyniesie. Bądź co bądź – nie ma kursów samowystarczalnych, których zasób wiedzy byłby wystarczający.
I na koniec… słówka
Nie ulega wątpliwości, że kurs hiszpańskiego to również nauka słówek i gramatyki. Warto poznawać ją tak, jak robią to małe dzieci w kontekście języka polskiego. Ich przygoda z językiem rozpoczyna się od nauki prostych słówek, które następnie rozbudowywane są w długie i coraz bardziej skomplikowane zdania.
Podsumowując, efektywność kursu hiszpańskiego zależy w głównej mierze od przyjętej metodologii uczenia. Warto jednak pamiętać, że żaden kurs nie wyręczy kursanta w nauce języka. I właśnie dlatego tak ważne jest towarzyszące nauce samozaparcie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House z Bielska Białej.