Tradycją polskiej kuchni jest dodawanie przypraw warzywnych do większości potraw. Niestety te kupowane w sklepie, choć są wygodne, to nie zawsze zdrowe. Zawierają sól oraz konserwanty. Z tego względu lepiej przygotować suszone warzywa samodzielnie.
Dlaczego warto suszyć warzywa w domu?
Susz warzywny sporządzony samodzielnie daje nam pewność, że zawiera on tylko same warzywa bez żadnych dodatków. Najlepiej przygotować go z warzyw z własnego ogródka, ale nie każdy ma taką możliwość, wtedy pozostaje kupienie warzyw na bazarze lub w sklepie.
Gotowe warzywa suszone można wykorzystywać nie tylko w zimie, ale przez cały rok. Doskonale podkreślą smak zup, sosów, potraw mięsnych. Suszenie warzyw nie powoduje utraty witamin, minerałów oraz innych cennych składników, zachowują ich więcej niż podczas mrożenia.
Susząc warzywa w domu możemy dobierać skład mieszanki zgodnie z własnymi preferencjami smakowymi, możemy niektóre warzywa suszyć oddzielnie, a potem wykorzystać je do przygotowania zupy lub dodatku do drugiego dania.
Jak przygotować domowy susz warzywny?
Suszenie warzyw nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga dużych nakładów pracy. Warzywa wystarczy obrać, umyć i pokroić w kostkę lub talarki. Do domowej jarzynki najlepiej jest pokroić warzywa w bardzo drobną kostkę lub zetrzeć je na grubej tarce.
Warzywa pod wpływem suszenia tracą swój naturalny kolor, odzyskują go później pod wpływem wysokiej temperatury podczas gotowania. Komu to przeszkadza, może przed suszeniem namoczyć warzywa w wodzie z dodatkiem soku z cytryny.
Warzywa można suszyć w suszarce elektrycznej, w piekarniku lub na słońcu. Zawsze należy pamiętać o ich przewracaniu.
Jakie warzywa można suszyć?
W zasadzie wszystkie warzywa nadają się do suszenia, ale najczęściej suszymy marchewkę, pietruszkę, seler, por, cebulę oraz czosnek. To one wchodzą w skład klasycznej mieszanki warzywnej dodawanej do zup i innych potraw. Można suszyć je wymieszane i później przełożyć do szczelnego pojemnika.
Osobno warto przygotować susz z buraków, później można szybko przygotować z nich barszcz dla całej rodziny. Podobnie jest z marchewką, pokrojoną na plasterki wystarczy później udusić na masełku i mamy gotowy dodatek do drugiego dania.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Ogrodnik S.A..