Skip to content Skip to footer

W jaki sposób czyścić skrzynki na warzywa?

Zakup nowych skrzynek na warzywa to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo z nich korzystać i systematycznie czyścić, dzięki czemu nawet po wielu latach użytkowania spełniać będą swoje zadania. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się w jaki sposób należy pielęgnować skrzynki do przechowywania warzyw.

O czym należy pamiętać?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że dezynfekcji skrzyń na warzywa nigdy nie można lekceważyć. Regularna dezynfekcja przyczynia się nie tylko do poprawienia warunków fitosanitarnych podczas przechowywania warzyw. Zgodnie z przepisami korzystać można jedynie z takich skrzyń, które są w 100% dozwolone do kontaktu z żywnością.

Jak czyścić skrzynie?

Producent skrzynek na warzywa ma w swojej ofercie sprzedażowej modele wykonane z wielu różnych materiałów. Najwięcej problemów jest oczywiście ze skrzyniami drewnianymi, które niestety podatne są na wilgoć. Jeżeli użytkujemy skrzynie do przechowywania warzyw lub owoców, to warto zadbać o to, aby nie stwarzać warunków do rozpowszechniania się chorób roślin. Aby szybko pozbyć się mikroorganizmów warto postawić na plastikowe skrzynie, które w tym konkretnym przypadku sprawdzą się najlepiej. Dezynfekcję skrzyniopalet i skrzyń najlepiej wykonać przed rozpoczęciem cyklu przechowalniczego. Do dezynfekcji najlepiej użyć profesjonalnych myjek wysokociśnieniowych, które dodatkowo posiadają dozownik preparatu do mycia.

Dezynfekcja od a do z

Na rynku jest bardzo wiele różnorodnych dezynfekantów, dzięki czemu można błyskawicznie wyczyścić nawet bardzo brudne skrzynki na warzywa. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się jednak preparaty, które w swoim składzie zawierają czwartorzędowe sole amoniowe i podchloryn sodu. Najłatwiejsza do dezynfekcji jest higieniczna skrzynia do przechowywania warzyw wykonana z tworzywa HDPE i LDPE. Skrzynki tego typu zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zawierały jak najmniej trudno dostępnych zakamarków do wyczyszczenia.

Nie tylko plastikowe skrzynki

Do dezynfekcji doskonale nadają się również metalowe skrzynki na warzywa. W ich przypadku pamiętać należy jedynie o tym, aby unikać substancji, które mogą powodować korozję albo uszkodzenie cynku. Mowa tutaj przede wszystkim o preparatach, które w swoim składzie zawierają wodorotlenki. W ostatnim czasie jest duża moda na malowane skrzynki metalowe, dlatego też warto postawić na preparaty, które są odpowiednie do farby.