Sprzedaż broni myśliwskiej może budzić wiele kontrowersji. W rzeczywistości jednak jest ona legalna pod warunkiem, że jej sprzedawca posiada stosowne uprawnienia. Dowiedz się, jak wygląda procedura sprzedaży i zakupu broni myśliwskiej w Polsce.
Zakup i sprzedaż broni myśliwskiej – tylko legalnie
Na początek warto podkreślić, że zarówno sprzedaż, jak i zakup broni palnej bez uprawnień jest czynem karalnym. Sprzedawca musi zatem posiadać koncesję na handel bronią oraz amunicją, natomiast kupujący musi posiadać pozwolenie na broń do celów łowieckich, które nie tak łatwo uzyskać. Jeśli chcemy być legalnym posiadaczem broni myśliwskiej, oprócz szeregu formalności musimy także odbyć staż w Polskim Związku Łowieckim, jak również pozytywnie zaliczyć egzamin. Dopiero wówczas możemy złożyć wniosek o pozwolenie na broń, w którym deklarujemy również, ile sztuk broni chcemy posiadać.
Z kolei sprzedawca broni myśliwskiej podczas transakcji musi również spełnić szeregu formalności. Przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie, czy klient posiada stosowne pozwolenie na broń. Sprzedawana broń musi odpowiadać zapisom w pozwoleniu, co oznacza, że nie można sprzedać broni innej niż jest to wskazane w pozwoleniu. Nowy właściciel broni musi z kolei pamiętać o tym, że ma 5 dni na rejestrację zakupionej broni na podstawie dowodu zakupu.
Sprzedaż broni używanej
Broń myśliwska używana może być zbyta przez osobę, która posiada legalne dokumenty na jej posiadanie. Procedura przebiega podobnie jak w przypadku broni nowej. W przypadku sprzedaży broni używanej należy dopilnować, aby została ona poddana profesjonalnemu przeglądowi technicznemu. Kupujący, który nabywa broń z drugiej ręki na podstawie umowy kupna-sprzedaży nie zapłaci podatku od czynności cywilno-prawnych, jeśli wartość broni nie przekroczy 1000 zł. Jeśli natomiast kwota ta będzie wyższa, wówczas konieczne będzie uiszczenie podatku w wysokości 2% wartości broni.
Używana broń myśliwska – unikaj nielegalnych sprzedawców
Ceny broni myśliwskiej, zarówno nowej, jak i używanej, wahają się od kilkuset, do kilku tysięcy. W internecie można znaleźć oferty na sprzedaż broni używanej w niezwykle atrakcyjnej cenie. Jeśli jednak wartość ta zdecydowanie odstaje od tej, którą oferuje większość koncesjonowanych sprzedawców, należy dokładnie sprawdzić źródło. Może się bowiem okazać, że broń używana myśliwska, którą zamierzamy nabyć, jest nielegalna i posiada fałszywe papiery lub nie jest w pełni sprawna.
Kupujmy tylko u sprawdzonych i w pełni legalnych sprzedawców.