Skip to content Skip to footer

Ekologiczne opakowania na prezenty – moda przyjazna dla natury

Szukając odpowiedniego prezentu dla członka rodziny, staramy się, by podarunek ten został opakowany w atrakcyjny sposób. Niestety, opakowania na prezenty znajdą się niedługo potem na wysypisku śmieci, powiększając ilość papieru, który nie zostanie przetworzony. Czy istnieją ekologiczne alternatywy dla lakierowanych torebek prezentowych?

Ekologia i estetyka – czemu warto je połączyć?

Torebki czy papier pakowy, w którym znajdzie się wymarzony prezent, to dla niejednej osoby tak samo istotny element podarunku, jak sama zawartość opakowania. Staranne opakowanie świadczy o zaangażowaniu obdarowującego, który pragnie, by jego dar od pierwszej chwili wywoływał uśmiech na twarzy bliskiej osoby. Nie dziwi zatem fakt, iż na rynku możemy spotkać całe sieci sklepów, które zajmują się wyłącznie dystrybucją interesujących czy zabawnych opakowań na prezenty.

Moda na kolorowe, fantazyjne opakowania ma jednak drugą, mniej sympatyczną stronę – jest nią wysokie zużycie trudnego do przetworzenia papieru kolorowego czy torebek, które zostają wyprodukowane, by niemal natychmiast trafić do kosza. W tej sytuacji osoby, które poważnie myślą o swojej roli w środowisku naturalnym, sięgają często po opcje takie, jak szary papier do pakowania. Przy użyciu tego typu papieru pakowego można opakować także wysokiej klasy prezenty, nadając im nutę indywidualności.

Szary papier do pakowania – metoda na eko-prezent

Ten z pozoru skromny, znany od dawna materiał papierniczy, jakim jest zwykły szary papier, przeżywa obecnie drugą młodość, stanowiąc jeden z najchętniej wybieranych sposobów na ekologiczne opakowanie prezentów czy towarów. Szary papier do pakowania stosują firmy kosmetyczne, które pragną pokazać swoim klientom, że losy środowiska są im nieobojętne, a także artyści, tworzący sztukę użytkową w nurcie eko lub recyklingowym.

Szary papier pakowy stanowi także znakomite rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcieliby podarować bliskiej osobie prezent opakowany minimalistycznie i w zrównoważony sposób. Do wytworzenia szarego papieru do pakowania nie potrzeba odczynników chemicznych, których zadaniem jest wybielanie, ani szkodliwych dla środowiska farb, dzięki którym powstają nadruki na papierach kolorowych.

Dzięki szaremu papierowi możemy stworzyć dowolny kształt opakowania, a odpowiednie tutoriale łatwo będzie znaleźć w Internecie. Szary papier nie wymaga także stosowania kleju czy taśmy, zamiast których możemy wykonać w nim estetyczne nacięcia czy zakładki.