Skip to content Skip to footer

Sok z kiszonej kapusty – najważniejsze właściwości

Powrót do domowych i naturalnych sposobów leczenia sprawił, że przypomnieliśmy sobie o dobrodziejstwie kiszonej kapusty. Zarówno samo warzywo, jak i sok powstały podczas procesu fermentacji mają bardzo wiele składników odżywczych. Dowiedz się, jak działa.

Sok z kiszonej kapusty – właściwości

Sok z kiszonej kapusty jest bogatym źródłem witamin, minerałów i antyoksydantów. Znajdziesz w nim witaminy B1, B2, B3 i B6 oraz K, E i C. To aż zaskakujące, jak wiele dobroczynnych składników zawiera ten produkt.

Woda z kiszonej kapusty zawiera także beta-karoten i błonnik, a także wiele składników mineralnych: jod, żelazo, wapń, magnez i siarkę. Ma także znaczną zawartość luteiny i zeoksantyny, które mają za zadanie poprawiać wzrok. Ze względu na to, że za kiszenie kapusty odpowiedzialne są bakterie, nie dziwi, że w soku z warzywa także można je znaleźć. Są to te dobroczynne bakterie, których zadaniem jest usprawnienie działania układu trawiennego.

Działanie soku z kiszonej kapusty

Sok z kiszonej kapusty wykazuje pozytywny wpływ właściwie na cały organizm. Lista jego dobroczynnych właściwości jest bardzo szeroka. Wiele wskazuje na to, że zapobiega chorobom wrzodowym i wspiera układ pokarmowy, jednakże kuracja ma mieć także wpływ na leczenie nowotworu.

Można stosować go na zaparcia, ponieważ usprawnia trawienie i działanie jelit. Dodatkowo chroni także wątrobę, dbając o jej działanie, może wpływać leczniczo na śledzionę i pęcherzyk żółciowy. Wiele wskazuje, że własnie to sprawia, że chroni przed nowotworami układu trawiennego. Sok z kiszonej kapusty podaje się także osobom, które mają problem z powodu chorób pasożytniczych.

Sok z kapusty kiszonej – bezpieczny dla każdego

Sok z kiszonej kapusty można pić niezależnie od różnych chorób i problemów zdrowotnych. Mogą go pić osoby z dną moczanową, chorobami tarczy, zmagające się z cukrzycą i refluksem żołądkowo-przełykowym. Ma niski indeks glikemiczny, więc nie podnosi cukru we krwi, wręcz przeciwnie, może zwiększać wrażliwość tkanek na insulinę, dlatego można go pić bez obaw podczas problemów z wysokim poziomem cukru we krwi.

Na dodatek ten produkt sprzyja wchłanianiu żelaza. To oznacza, że bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek, co znacznie zwiększa odporność organizmu i bierze udział w leczeniu anemii. Ten kwaśny napój warto pić jak najczęściej. Nie trzeba dużo na raz – pół szklanki raz na jakiś czas z pewnością wystarczy.