Skip to content Skip to footer

Skup metali i złomu stali

Obrót surowcami wtórnymi, w tym szczególnie różnego rodzaju metalami, stanowi bardzo istotną gałąź gospodarki każdego kraju. Rozwinięte kraje potrzebują coraz to nowszych dostaw surowców naturalnych, a oczywiste jest, że ich zasoby w skorupie ziemskiej nie są niewyczerpane. Coraz głębiej położone pokłady i eksploatacja w trudno dostępnych terenach powodują, że wydobycie jest coraz trudniejsze i kosztowne. Efektem tego jest coraz większe znaczenie ma obrót już wcześniej przerobionymi surowcami. Stąd rosnąca liczba wszelkich skupów metali i surowców wtórnych czy złomowisk, za których pośrednictwem będące już wcześniej w użytku surowce ponownie wprowadza się do obrotu.

W Polsce skup metali to działalność również bardzo powszechna. Niemal w każdym, nawet małym, mieście, znajduje się jakiś skup złomu czy nawet złomowisko, gdzie każdy, kto ma na zbyciu stal, metale kolorowe czy metale szlachetne, może je oddać, dostając w zamian gotówkę. Wiele osób z tego się właśnie utrzymuje, a dla prowadzących taki biznes jest to intratne źródło zarobku.

Złom stali cennym surowcem wtórnym

Stal, czyli stop żelaza z węglem, jest jednym z najpowszechniej stosowanych materiałów we współczesnym świecie. I, mimo że zasoby obu tych surowców w środowisku naturalnym wciąż są duże, to obrót złomem stali stanowi istotną część tej gałęzi gospodarki. Przerobioną już wcześniej stal łatwiej i taniej jest ponownie przetopić i wykonać z niej nowe przedmioty. Dzięki temu producenci przedmiotów wykonanych ze stali zyskują już gotowy surowiec, a to wpływa na obniżenie kosztów produkcji, a tym samym na cenę końcową. W licznych przypadkach pozyskiwanie stali poprzez skup czy złomowisko jest procesem tańszym niż poprzez eksploatację nowych złóż.

Z racji tego, że surowce wciąż obecne w skorupie ziemskiej będą coraz rzadsze i coraz trudniejsze do wydobycia, należy się spodziewać, że złom stali będzie coraz bardziej cennym materiałem, a obrót nim będzie miał coraz większe znaczenie. Nie bez znaczenia będą też kwestie związane z ochroną środowiska, gdyż przemysł wydobywczy degraduje środowisko naturalne.

Skup metali szlachetnych i kolorowych

Jeszcze większą wartość rynkową od stali mają metale kolorowe oraz metale szlachetne. Im szlachetniejsze są, tym, rzecz jasna, droższe. Dlatego obrót nimi jest również powszechny. Dla wielu osób skup metali to miejsce, gdzie otrzymują spore sumy za dostarczony złom metali. Na polskim rynku do znaczących pod względem ilościowym metali należy aluminium, natomiast do tych cenniejszych z metali kolorowych należy miedź.

Więcej na stronie http://zlomweglika.pl/