Skip to content Skip to footer

Druk sublimacyjny na tkaninach – do czego go stosować

Ubrania robocze oraz reklamowe wyróżnia nie tylko rodzaj materiału, z jakiego się je wykonuje, ale również nadruk, jaki wykorzystuje się do wskazania pracodawcy czy nazwy marki. W tym celu stosuje się nadruk sublimacyjny, który z powodzeniem zastąpił haft komputerowy oraz inne sposoby na trwałe oznakowanie ubrań. Czym się zatem wyróżnia druk sublimacyjny na tkaninach i dlaczego warto wybrać taką metodę przenoszenia grafik i obrazków na tkaniny?

Czym się charakteryzuje nadruk sublimacyjny?


Druk sublimacyjny wykorzystywany był początkowo do ozdabiania gadżetów reklamowych, głównie kubków z porcelitu lub produktów z tworzywa sztucznego, które pokryto lakierem poliestrowym. Proces drukowania wymagał bowiem, aby materiały, na jakich stosowany był druk sublimacyjny, był wytrzymały, co miało zapewnić nadrukowi porównywalną wytrzymałość. Obecnie drukarnia sublimacyjna najczęściej wykorzystuje tę technikę drukowania do ozdabiania odzieży, toreb materiałowych oraz różnych gadżetów sportowych, które również wykonano z materiału. Dzięki wnikaniu atramentów w fakturę tkaniny sam nadruk jest niezwykle wytrzymały, ale jednocześnie jest odporny na mechaniczne zniszczenie, spowodowane użytkowaniem czy częstym praniem. W dotyku materiał nie zmienia się także po wykonaniu nadruku, zaś przeniesiony obraz jest elastyczny jak sama tkanina.

Druk sublimacyjny – praktyczne wykonanie


Drukarnia sublimacyjna, która chce przenosić wskazany przez klienta obrazek czy tekst, musi go uprzedzić, że druk sublimacyjny na tkaninach może być wykonany jedynie na tkaninie poliestrowej. Taka tkanina jest wytrzymała, co jest szczególnie ważne w drugiej części procesu drukowania. Bo sam proces drukowania sublimacyjnego składa się z dwóch etapów: przeniesienia wskazanego obrazu na papier transferowy, do czego wykorzystuje się atramenty sublimacyjne, oraz z części zasadniczej. W tej części realizowany jest nadruk na tkaninie, co robi się pod działaniem wysokiego ciśnienia oraz z użyciem wysokich temperatur. W zależności od parametrów (ciśnienia i temperatury) oraz od wyboru materiału do nadruku, proces drukowania może trwać nawet kilkanaście sekund.

Do czego go wykorzystać?


Drukowanie sublimacyjne na tkaninach wykorzystuje się głównie do produkcji odzieży reklamowej i sportowej. Tą techniką można ozdobić koszulki i bluzy, ale również nakrycia głowy czy lekkie kurtki typu soft shell. Materiały ozdobione nadrukiem wykorzystuje się także w produkcji toreb z płótna oraz różnego rodzaju lekkich toreb i plecaków, w tym również przeznaczonym do uprawiania sportu.