Skip to content Skip to footer

Rodzaje alkomatów

Dzięki alkomatom możliwe jest określenie, czy dana osoba jest trzeźwa i czy powinna wsiadać za kierownicę. Z tego powodu urządzenia te są bardzo przydatne zarówno instytucjom i firmom, ale również osobom prywatnym. Istnieje wiele typów takich akcesoriów. Jednym z nich są alkomaty chemiczne.

Czym są alkomaty chemiczne?

Alkomaty chemiczne to podręczne, małe kontrolery stanu trzeźwości, kupowane np. na stacjach benzynowych. Ich obsługa jest bardzo prosta – na tyle, by każdy człowiek mógł samodzielnie dokonać pomiaru. Wszystko tu opiera się na reakcji chemicznej, zachodzącą na skutek wydychanego w balonik powietrza. Tester tego typu barwi się wówczas na określony kolor, wskazując tym samym stężenie alkoholu. Alkomaty chemiczne mogą pokazywać stan po spożyciu (czyli powyżej 0,19 promila) oraz stan nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). Wartość 0,2 promila to granica, od której nie można prowadzić pojazdu – kierowca popełnia w ten sposób wykroczenie lub przestępstwo. Coraz więcej państw decyduje się na to, by wprowadzić przepisy odnośnie nakazu posiadania w aucie takich urządzeń. Ma to zmniejszyć liczbę wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców.

Elektroniczny alkomat z atestem

Poza prostymi, niedużymi testerami chemicznymi, można również wyposażyć się w profesjonalny, większy kontroler trzeźwości, czyli elektroniczny alkomat z atestem. Urządzenie takie działa znacznie szybciej i precyzyjniej, ekspresowo wskazując wynik na wyświetlaczu. Alkomaty z atestem są zazwyczaj stosowane w pracy policji. Chętnie wyposażają się w nie również właściciele rozmaitych przedsiębiorstw, którzy chcą sprawdzić stan trzeźwości swojej załogi przed rozpoczęciem pracy. Alkomat z atestem, który działa niezwykle dokładnie, przydaje się więc na pewno w firmach zatrudniających kierowców. O jakości takiego sprzętu świadczą certyfikaty przyznawane przez niezależne instytucje badawcze. Rynek obfituje w wiele modeli urządzeń tego rodzaju, przy czym służby mundurowe zwykle używają wersji elektrochemicznej, której koszt wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Nieco tańszym wariantem alkomatów z atestem są modele półprzewodnikowe – ich cena zwykle nie przekracza kilkuset złotych. Wszystkie przenośne alkomaty z atestem można zakupić oczywiście również na użytek prywatny. Najlepiej przejrzeć w tym celu ofertę sklepów online.