Dziś wiele osób na świecie zajada się głównie warzywami i owocami nawet wtedy, gdy nie są wegetarianami, czy weganami. Bo warzywa i owoce są zdrowe dla naszego organizmu. Zawierają one wiele witamin i minerałów, posiadają cukry proste, które nie szkodzą naszemu organizmowi. W ich składzie jest także obecny dobroczynny błonnik wpływający dobrze na układ pokarmowy. Jednocześnie błonnik przyspiesza metabolizm, co pomaga schudnąć osobom z nadwagą lub pomaga w utrzymaniu właściwej wagi ciała osobom szczupłym.
Warzywa i owoce na talerzu
W Polsce warzywa i owoce od zawsze wchodziły w skład jadłospisu, lecz nie stanowiły tak dużej jego części, jak to jest obecnie. Dziś znamy wiele warzyw i chętne je konsumujemy jako świeże. Lecz dzięki temu, że istnieje szeroko rozbudowane Przetwórstwo owocowo warzywne możemy spożywać je także przetworzone. Podobnie jest na świecie ze znajomością warzyw i owoców, które są jedną z podstawowych części jadłospisu. Warzywa są równie popularne, jak owoce i uprawia się je w ogrodach warzywnych, na polach, a nawet w doniczkach. Dziś trudno nam sobie wyobrazić dzień przeżyty bez warzyw i owoców.
Jakie części warzyw obejmuje przetwórstwo?
Przetwórstwo owocowo warzywne obejmuje w przypadku warzyw spożycie tylko części nadziemnej, albo wyłącznie części podziemnej, a także często konsumpcję całej rośliny, jak jest w przypadku np. buraka, pietruszki, czy selera.
Przemysł owocowo warzywny
Przetwórstwo owocowo warzywne to jeden z rodzajów branży spożywczej. W naszym kraju przetwarza się aż 16 procent zbiorów wszystkich owoców w Polsce i nawet do 15 procent warzyw pozyskiwanych ze zbiorów w naszym kraju. Rolnicy uprawiają warzywa i owoce, które są przez nich kontraktowane i w porze zbioru dostarczane do skupu. Lecz również wielu plantatorów swoje zbiory sprzedaje na targach, bazarach, czy na giełdzie owocowo-warzywnej. Polska też eksportuje około pięciuset tysięcy ton przetworów warzywnych i owocowych, co łącznie ze świeżymi owocami daje ponad 880 tysięcy ton. .