Skip to content Skip to footer

Outsourcing księgowości – profesjonalna pomoc dla wielu firm i przedsiębiorstw

Obecnie, coraz więcej dużych firm i przedsiębiorstw dotyczy outsourcing księgowości, który oznacza przekazanie spraw księgowych podmiotowi zewnętrznemu czyli osobom spoza firmy. To rozwiązanie dość nowoczesne, które zaczęły praktykować zarówno te duże, jak i mniejsze firmy. Jakie są zalety outsourcingu księgowości? Co należy o nim wiedzieć? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem.

1. Korzyści finansowe

Outsourcing księgowości z zewnątrz pomaga zaoszczędzić nawet od 20-40% środków finansowych. Skąd taki wynik? Firmy nie potrzebują zatrudniać wówczas kilku osób do prowadzenia księgowości. Firma z zewnątrz, która zajmuje się sprawami księgowymi może pozwolić sobie na atrakcyjne stawki, gdyż zazwyczaj ich patronat obejmuje kilka a nawet kilkanaście firm.

Outsourcing księgowości staje się popularny również dlatego, iż cieszy się dobrymi opiniami i rekomendacjami firm, w których już taki system działa. W firmach zewnętrznych księgowością zajmują się doświadczone i profesjonalne osoby, które cały czas poszerzają i pogłębiają swoją wiedzę. W związku z licznymi firmami, które swoją pracą obejmują – spotykają się z różnorodnymi problemami i zagadnieniami, co pozwala na poszerzanie umiejętności. Ponadto, firmy te wyposażone są w specjalny sprzęt oraz aktualizowane na bieżąco oprogramowania, dzięki temu firmy same nie muszą inwestować w tego typu asortyment.

2. Odpowiedzialność

Wiele małych firm, dopiero co rozpoczynających swoją działalność nie chce ryzykować pojawieniem się błędów i nieprawidłowości w dziedzinie księgowości. Dlatego też, outsourcing księgowości w pełni zdejmuje ta odpowiedzialność z osób ją tworzących. Oddając prowadzenie dokumentacji profesjonalnej i doświadczonej firmie, ona przejmuje odpowiedzialność cywilną i karną nad prowadzonymi sprawami. To duże ułatwienie zarówno dla samych właścicieli, jak i pracowników.

Co ważne, taka forma pozwala również zaoszczędzić czas na kontroli i badaniu sprawozdań. Firmy prowadzące księgowość z zewnątrz cechują się tym, iż swoje zadania wykonują na najwyższym poziomie w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

3. Rozwój firmy

Dzięki powierzeniu księgowości firmie z zewnątrz, właściciele określonego biznesu mogą skupić się na rozwoju firmy. Nie tracą już czasu, siły i energii na „sprawy papierkowe”, którymi wówczas zajmuje się księgowy spoza firmy.

Takie rozwiązania, mimo iż nie jest jeszcze często spotykanym zjawiskiem – jak najbardziej posiada wiele plusów. O jakości firmy świadczy nie tylko jej produkt ale również stan wewnętrzny firmy, również jej księgowość. Dlatego warto w nią zainwestować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC