Skip to content Skip to footer

Obowiązki opiekunki osób starszych w Niemczech

Od wielu lat Polki chętnie zatrudniane są przez rodziny niemieckie w charakterze opiekunek osób starszych. Przez lata wyrobiły sobie opinię osób kompetentnych i odpowiedzialnych.

Obowiązki opiekunki w Niemczech

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech kierowane są przede wszystkim do osób co najmniej w wieku średnim. Przeprowadzone badania wykazały, że seniorzy nawiązują najlepszy kontakt z osobami młodszymi o jedno pokolenie.

Przyszła opiekunka musi być zdecydowana na wyjazd trwający minimum 2 miesiące, z możliwością przedłużenia pobytu. Rodzina zapewnia jej mieszkanie (osobny pokój), wyżywienie, ubezpieczenie oraz miesięczne wynagrodzenie (ok. 1500 euro netto).

Do obowiązków opiekunki będzie należała przede wszystkim bezpośrednia opieka nad osobą starszą. Podawanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza, wykonywanie zabiegów higienicznych, podawanie posiłków (czasami ich przygotowanie), wychodzenie na spacery, zawożenie na wizyty lekarskie, zorganizowanie czasu wolnego podopiecznego.

Predyspozycje i kwalifikacje

Osoby zainteresowane ofertami pracy dla opiekunek w Niemczech muszą posiadać określone kwalifikacje i predyspozycje.Przede wszystkim muszą umieć porozumieć się w języku niemieckim. Nie musi być to znajomość perfekcyjna, wystarczy poziom komunikatywny pozwalający na nawiązanie kontaktu z podopiecznym.

Kolejnym wymogiem jest prawo jazdy kategorii B. Bardzo często rodzina daje opiekunce samochód do dyspozycji, by mogła zawieźć osobę starszą do lekarza, na zabiegi rehabilitacyjne lub zrobić zakupy.

Oczywiście najważniejsze są umiejętności bezpośrednio związane z opieką, czyli wykonywanie codziennych zabiegów higienicznych, podawanie leków, pomoc przy ćwiczeniach usprawniających.

Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech kierowane są do osób uczciwych, zaangażowanych, posiadających doświadczenie w opiece nad osobami starszymi.

Opiekunka powinna cechować się cierpliwością, wyrozumiałością, empatią i łatwością nawiązywania kontaktów. Dobre relacje z podopiecznym to podstawowa zasada opieki nad osobami starszymi.

Formy zatrudnienia

Najbardziej popularną formą szukania pracy jest odpowiedź na ofertę pracy dla opiekunek w Niemczech. Wiele agencji pośrednictwa pracy umieszcza takie ogłoszenia na swoich stronach internetowych. Zamieszczane są tam dokładne informacje o warunkach zatrudnienia, wymaganiach itd. Trzeba jednak pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z warunkami umowy i koniecznie podpisać ją przed podjęciem pracy. To uchroni nas przed różnymi niespodziankami.

Kolejną możliwością jest szukanie pracy bez korzystania z pośrednictwa, można liczyć wtedy na większe zarobki. Oczywiście najlepiej jest korzystać z polecenia osoby znajomej. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest podpisać formalną umowę o pracę, w przeciwnym wypadku będzie to praca na czarno, a więc bez ubezpieczenia. Warto wiedzieć, że w Niemczech zatrudnianie na czarno jest przestępstwem, natomiast praca na czarno tylko wykroczeniem.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care