Skip to content Skip to footer

Opakowania biodegradowalne – szansa dla środowiska

Za pogarszającą się kondycję środowiska naturalnego w dużej mierze odpowiedzialne są opakowania jednorazowe. Pomimo tego, że są one bardzo wygodne w użyciu, to nie nadają się do recyklingu. A wystarczy wspomnieć o tym, że już sama branża gastronomiczna odpowiedzialna jest za ich produkcję rzędu milionów ton. Wystarczy wyobrazić sobie, jakie szkody może to wyrządzić środowisku naturalnemu.

Opakowania biodegradowalne – szansa dla planety

Problem opakowań jednorazowych jest czymś, o czym mówi się od bardzo dawna. Lasy, oceany i rzeki zanieczyszczone są przez plastik, który zalega w środowisku od wielu lat. Niestety, jego ilość zwiększa się z roku na rok. Ratunkiem są opakowania ekologiczne, które są równie lekkie i praktyczne, jak opakowania jednorazowe.

Na pierwszy rzut oka Opakowania biodegradowalne niczym nie różnią się od tradycyjnych jednorazówek. Różnica polega na tym, że w procesie ich produkcji nie są wykorzystywane tworzywa sztuczne, które odpowiedzialne są za wysoki ślad węglowy. Jeśli mowa o opakowaniach ekologicznych, to zalicza się do nich te wykonane ze szkła, papieru, biopolimerów, trzciny cukrowej, a także skrobi roślinnej.

Jakie są zalety opakowań ekologicznych?

Opakowania ekologiczne posiadają bardzo wiele zalet, które powinny zdecydować o tym, że sięgnie po nie coraz większa liczba osób.

Warto wspomnieć o tym, że opakowania biodegradowalne nadają się do recyklingu bądź też ulegają naturalnej degradacji. Niektóre z nich po zużyciu można po prostu wyrzucić do domowego kompostownika, w którym ulegną rozkładowi już po kilku tygodniach. W ten sposób środowisko naturalne nie odniesie żadnych szkód.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wybór opakowań biodegradowalnych ma zbawienny wpływ nie tylko na naturalne środowisko, ale także na ludzkie zdrowie i bezpieczeństwo. Wystarczy wspomnieć o tym, że popularny plastik lub aluminium stwarza zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, jeśli jest używany regularnie. Wystarczy wpływ wysokiej temperatury, by cząsteczki materiałów syntetycznych mogły wchodzić w reakcję z cząsteczkami pożywienia. Dlatego więc warto zrezygnować z tego typu opakowań i postawić na te wykonane z tworzyw naturalnych.

Podsumowując, opakowania biodegradowalne są nie tylko bezpieczne dla środowiska i ludzkiego zdrowia, ale także estetyczne i funkcjonalne.