Skip to content Skip to footer

Palarnia zewnętrzna

Palenie papierosów to coś, co robi wiele osób. Dla uspokojenia nerwów, dla chwili relaksu, do piwka… Niestety nie wszyscy tolerują palaczy i wolą trzymać się od nich z daleka. Jak temu zaradzić, by i wilk był syty, i owca cała? Zainwestować w palarnie zewnętrzne!

Palarnia zewnętrzna

Kiedy w 2006 roku Polska ratyfikowała Dyrektywę Komisji Europejskiej oraz Ramowej Konwencji Światowej Organizacji Zdrowia, mówiącej o ograniczeniu użycia tytoniu, wśród Polaków zawrzało. Z jednej strony, osoby nie palące były wdzięczne za taki obrót sprawy. Nastawiały się na to, że będą mogły swobodnie oddychać świeżym powietrzem w każdej chwili. Z drugiej strony, palacze obawiali się, że będą otrzymywać stale pouczenia i mandaty za niezastosowanie się do prawa… Jednak lat mijały, a palące osoby coraz bardziej zapominały o tym, że w ogóle taki zakaz jest. Owszem – niemal do minimum ograniczyli palenie w środkach komunikacji miejskiej, metrach czy instytucjach państwowych. Jednak na dworcach, przystankach autobusowych, w parku, w lesie i w wielu innych miejscach ogólnie dostępnych, nie zmieniło się nic. W końcu nie można zabronić wszystkiego! Jakie więc rozwiązanie można wprowadzić, by każdy był zadowolony?

pPlarnie zewnętrzne – miejsca, w których bez żadnej obawy można zapalić jednego czy dwa papierosy. Takie rozwiązanie istnieje już od wielu lat na lotniskach. Specjalne pomieszczenia, w których osoba paląca zamyka się i… oddaje chwili relaksu. Dym ze spalanego papierosa nie wydostaje się na zewnątrz. Zostaje on wciągnięty przez układ wentylacyjny. W ten sposób nikomu nie będzie przeszkadzał nieprzyjemny zapach tytoniu czy duszący dym. Jak jednak poradzić sobie z problemem palenia w miejscach typu przystanki autobusowe czy stacje kolejowe?

Wiaty palarnie

Wiaty palarnie to idealny sposób na oddzielenie grona osób palących od tych, którzy nie korzystają z takich używek. Stawiając taką wiatę, wydziela się miejsce do palenia. Palacz będzie więc mógł zapalić w takim miejscu i będzie mieć pewność, że nikomu nie sprawi problemu. Owszem, takie wiaty palarnie nie mają systemu wentylacyjnego i wypuszczany dymek jest unoszony przez wiatr. Jednak wyznaczenie takiego miejsca pozwoli osobom nie palącym oddalić się od palaczy i oddychać świeżym powietrzem.