Skip to content Skip to footer

O pracy opiekunki do dziecka

Rynek pracy niesamowicie się zmienia. Pojawiają się nowe zawody, a niektóre branże jeszcze bardziej się profesjonalizują. Właśnie to obserwuje się w odniesieniu do szeroko rozumianej opieki nad dziećmi. Dzisiaj coraz rzadziej opiekunką do maluchów zostaje ktoś z przypadku. Wzrastają oczekiwania względem tych osób, od których wymaga się między innymi kierunkowego wykształcenia.

Opiekunki do dzieci dzisiaj

Współczesne opiekunki do dzieci to bardzo często osoby, które ukończyły studia wyższe na takich kierunkach, jak na przykład pedagogika, psychologia. Na swoim koncie mają też przeróżne ciekawe kursy i szkolenia, dzięki czemu podczas zajęć z dziećmi mogą zaproponować naprawdę jakościowe zabawy i ćwiczenia. Indywidualnej opieki nad dziećmi często poszukują rodzice, którzy mają dzieci chore lub z niepełnosprawnością. To może być zespół Aspergera lub autyzm. To właśnie dla takich dzieciaków poszukuje się specjalistycznej opieki. Te opiekunki, które w domu prowadzą elementy terapii czy trening umiejętności społecznych mogą zarabiać nawet kilka tysięcy zł netto. Mowa tutaj o zarobkach rzędu 6,7 czy 8 tysięcy.

Ile zarabia opiekunka do dziecka?

Naturalnie trzeba wyjaśnić, że nie każda opiekunka będzie zarabiała właśnie takie kwoty. Dużo zależy od tego, w jakiej rodzinie się pracuje. Ludzie majętni nie oszczędzają na wypłacie dla opiekunek. Często liczy się dla nich elastyczność czasu pracy. Standardowo opiekunki niejednokrotnie zostają z maluchami dłużej niż do 16:00 czy 17:00. W przeciętnej polskiej rodzinie, w której nie zarabia się aż tak dużych pieniędzy, pensja oferowana dla opiekunki również będzie przeciętna. Wtedy można liczyć na zarobki około 2, maksymalnie 3000 zł na rękę. Poza tym niejednokrotnie dotyczy to sytuacji, gdy opiekunka nie jest zatrudniona legalnie.

Jak rozwinąć się w tym zawodzie?

Wiele kobiet zastanawia się, ile zarabia opiekunka do dziecka, która ma duże doświadczenie? Zdecydowanie więcej, niż ktoś, kto dopiero stawia pierwsze kroki w tym zawodzie. Tutaj bardzo liczą się rekomendacje od wcześniejszych rodzin. Jak zatem rozwijać się w tym zawodzie? Już na starcie szukać rodzin, które oferują więcej. Inwestować w kursy, na których można nauczyć się różnych metod zabawy i pracy z dziećmi. Trzeba uświadomić sobie, że współcześnie liczy się nie tylko tak zwane podejście do dzieci, ale też twarda wiedza. Opiekunka, która może ją pokazać, ma szansę lepiej zarabiać.