Żywica epoksydowa przeszła bardzo długą drogę i znana jest od bardzo wielu lat. Dzisiaj znaleźć ją można bez problemu w wielu sklepach i oferowana jest jako klej, fuga czy dany materiał do nakładania na powierzchnie. Jest to ciekły materiał polimerowy o łagodnym zapachu i jasnym kolorze. Połączona z utwardzaczem staje się mocnym i twardym materiałem.
Czym charakteryzuje się żywica epoksydowa przezroczysta?
Powstały utwardzony materiał ma bardzo wiele właściwości. Przede wszystkim jest mocny, trwały i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia czy zarysowania. Ma trwałą przyczepność względem powierzchni, na której został zastosowany, daje minimalny skurcz posadzce w trakcie jej utwardzania. Pozwala na mocowanie różnych elementów względem siebie oraz doskonale wypełnia przeróżne dziury czy szczeliny. Jednym słowem jest to środek, który doskonale spaja.
To, że występuje w formie płynnej sprawia, że można ja zastosować w miejscach trudnodostępnych. Wystarczy wlać ją w dane miejsce i utwardzić i po jakimś czasie ma się idealnie zespojoną i zabezpieczoną powierzchnię.
Gdzie jest wykorzystywana?
Żywica epoksydowa przezroczysta wykorzystywana jest od lat przez stolarzy w branży stolarskiej. Idealnie działa na drewno, łączy je i spaja, a jako środek hydroizolacyjny, dodatkowo, nadaje powierzchni drewnianej połysku. Łączy ze sobą powierzchnie szklane, metalowe, ceramiczne.
Obok stolarstwa wykorzystywana jest przy budowie statków, desek surfingowych, deskorolek, przyczep campingowych. Znalazła swoje zastosowanie w budownictwie i lotnictwie. Jest substancją mocną, trwałą i niezawodną, a przy tym również niedrogą.
Jakie są jej rodzaje?
Materiał ten występuje jako żywica epoksydowa przezroczysta grubowarstwowa, cienkowarstwowa, kwarcowa i przeznaczona wyłącznie do drewna. Wersja grubowarstwowa jest bardzo mocna i trwała. Idealnie sprawdza się w budownictwie. Cienkowarstwowa ma mniejsze właściwości wytrzymałościowe, ale smaruje się nią podłogi w celu ich wzmocnienia. Żywica kwarcowa daje doskonały wygląd swojej powierzchni, poprzez kwarc, który został w niej zawarty. Również wykorzystuje się ją na różnego rodzaju powierzchnie.
Zupełnie innym tematem jest żywica stosowana do drewna. Zabezpiecza się nią meble, blaty, stoły i inne drewniane powierzchnie, których żywotność znacznie zostaje przez to przedłużona. Żywica musi być zawsze połączona z odpowiednim utwardzaczem i w wyniku jej podgrzania utwardza się tworząc oczekiwaną masę. Powstała powierzchnie jest twarda i nic nie jest w stanie jej uszkodzić.