Skip to content Skip to footer

Najważniejsze zalety i wady systemów fotowoltaicznych

Systemy fotowoltaiki od lat zyskują coraz większą popularność. Składa się na to wiele czynników, takich jak rosnące ceny energii, czy też spadające ceny produkcji paneli solarnych. Zanim jednak wyda się pieniądze na taki system, warto się dowiedzieć, jakie korzyści się z niego uzyska, a także jakie może on mieć wady.

Najważniejsze zalety systemów fotowoltaicznych

Co może być uznane za najważniejszą zaletę systemów fotowoltaicznych? Jakie korzyści przede wszystkim się otrzymuje po zakupie takiego zestawu i jego podłączeniu do gospodarstwa domowego? Nie da się ukryć, że zdecydowanie najważniejszą zaletą jest oczywiście to, że fotowoltaika pozwala na pozyskiwanie darmowej energii elektrycznej, czyli tej pochodzącej ze słońca. Powoduje to, że rachunki za prąd albo bardzo wyraźnie maleją, albo też spadają nawet do zera.

Innego typu bardzo ważną zaletą jest fakt, że fotowoltaika zapewnia stały i nieprzerwany dopływ energii. Oznacza to, że gospodarstwo domowe uzyskuje niezależność od sieci publicznej, a tym samym staje się niewrażliwe na jej uszkodzenia, czy też przerwy w dostawie energii.

Na koniec trzeba koniecznie zwrócić uwagę także na to, że energia solarna jest energią odnawialną i całkowicie neutralną dla planety. Dzięki temu w wyraźny sposób wpływa się na środowisko, nie dokładając do niego kolejnych zanieczyszczeń.

Czy systemy fotowoltaiczne mają wady?

Jak więc widać po powyższych zaletach, systemy fotowoltaiczne z pewnością są warte kupienia i używania ich każdego dnia w swoim gospodarstwie domowym. Żeby jednak można było decyzje o ich zakupie podjąć w pełni świadomie, koniecznie trzeba również dowiedzieć się tego, czy mają one jakieś wady, a jeśli tak, to jakie konkretnie.

Oczywiście najważniejszą wadą takich urządzeń jest fakt, że są one bardzo drogie. Koszt zakupu całego systemy fotowoltaicznego wraz z jego montażem i podłączaniem, to często cena nowego samochodu.Innego typu bardzo dużą wadą jest to, że taki system zajmuje wiele miejsca. Często nie ma możliwości zamontowania go na dachu, a to wymusza stawianie specjalnej platformy w ogródku, która nie tylko zabiera miejsce, lecz również niezbyt estetycznie się prezentuje, co z pewnością zaburzać będzie wygląd całego ogrodu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.