Skip to content Skip to footer

Kupno węgla na zimę

Punktów oferujących sprzedaż koksu i innych rodzajów węgla jest bardzo dużo. Dlatego osoby, które są zainteresowane kupnem opał na zimę, bardzo często mają problem w tym, który skład opału wybrać. Oczywiście, zawsze można kierować się opiniami znajomych i internautów, jednak mimo wszystko warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę odwiedzając skład węgla.

Uczciwość sprzedawców

O osobach sprzedających węgiel krąży bardzo wiele negatywnych opinii. Wszystko dlatego, że jeszcze do niedawna bardzo popularną praktyką w składach opału było nie do końca uczciwie postępowanie z klientami.

Zdarzało się, za sprzedawcy celowo zawyżali cenę węgla, polewając go wodą. Standardem było też dowożenie mniejszej ilości opału, niż zamówił klient. Na szczęście, tego typu postępowanie powoli przechodzi do historii, a uczciwych właścicieli składów opału nie brakuje. W ten sposób osoby poszukujące dobrej jakości węgla mają szansę go otrzymać.

Na jaki węgiel się zdecydować?

Sprzedaż koksu, węgla kamiennego czy też brunatnego – możliwości jest naprawdę wiele. Dlatego osoby, które nie mają zielonego pojęcia o opale, mogą mieć problemy z wybraniem jednego, konkretnego gatunku.

Po pierwsze, klient musi mieć świadomość, że na jego życzenie, właściciel składu opału musi udostępnić mu pełną dokumentację posiadanego węgla. W ten sposób zyskuje się pewność, że kupowany opał pochodzi z krajowych kopalni – a co za tym idzie, jest bardzo dobrej jakości. Warto dodać także, że różne rodzaje węgla różnią się od siebie parametrami. Zalicza się do nich między innymi kaloryczność opału, czas jego spalania, a także ilość pozostawionego popiołu.

Nie trzeba także wspominać, że tym co różni poszczególne kategorie opału, jest cena. Za dobrej jakości węgiel trzeba zapłacić nieco więcej, jednak zawsze należy traktować to jako inwestycję. Idąc tym tokiem rozumowania, o wiele bardziej opłaca się kupno koksu na zimę, niż kiepskiej jakości węgla brunatnego, który nie tylko nie jest specjalnie tani, ale także wyjątkowo kiepsko się spala.

Podsumowując, klient zawsze powinien wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze opału. Chodzi o to, że kwestia jego zakupu nie jest wcale tania, a więc przed podjęciem decyzji warto się doinformować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari