Skip to content Skip to footer

Na jaką pomoc prawną można liczyć, prowadząc firmę?

Prowadząc firmę, wielu przedsiębiorców zmaga się z problemami natury prawnej. Aby dobrze kontrolować swoją działalność i uniknąć ryzyka stat finansowych, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Obejmuje ona zarówno sporządzanie odpowiedniej dokumentacji czy ochronę przed nieuczciwą konkurencją, jak i dbanie o zabezpieczanie własności intelektualnej.

Przygotowanie i negocjowanie umów

Prowadzenie biznesu wiąże się z przygotowywaniem i negocjowaniem umów. Może to dotyczyć dowolnego dokumentu – od umowy najmu po umowę zakupu, a skończywszy na umowie z zewnętrznym dostawcą lub sprzedawcą produktu.

Prawnicy działający w prawie gospodarczym muszą nie tylko dobrze rozumieć elementy prawa umów, ale też dostrzegać niuanse, które mogą wpłynąć na egzekwowanie umowy. Muszą współpracować ze swoimi klientami, aby umiejętnie negocjować i opracowywać umowy zgodnie z najlepszym interesem każdego swojego klienta.

Ochrona pozycji rynkowej

Większość firm pragnie kontrolować dużą część swojej branży. Przedsiębiorstwa, które chcą zwiększyć swoje zyski oraz swój udział w rynku, muszą upewnić się, że postępują zgodnie z prawem. Firmy, które stosują nieuczciwe praktyki w celu wyeliminowania lub uniknięcia konkurencji, mogą stać się przedmiotem zarzutów łamania przepisów antymonopolowych.

Prawnicy biznesowi pomagają więc swoim klientom w określeniu działania, które nie będzie stwarzało żadnych problemów. Wsparcie w tej kwestii oferuje kancelaria prawna w Katowicach, która specjalizuje się w wielu dziedzinach prawa.

Własność intelektualna

Gdy firma wprowadza na rynek nowy produkt, musi ochronić swoje prawo do czerpania z niego korzyści. Kwestie z tym związane podlegają m.in. prawu własności intelektualnej i prawu autorskiemu. Prawnicy działający w tych dziedzinach pomagają firmom rejestrować swoją własność intelektualną.

Proces ten ma kluczowe znaczenie dla uzyskania pewności, że dana firma zachowuje kontrolę nad swoją pracą i może skomercjalizować ją z zyskiem. Kancelaria prawna w Katowicach jest w stanie zaoferować kompleksową obsługę w tej dziedzinie.

Obsługa podatkowa

Istnieją najróżniejsze wymogi podatkowe i rozliczeniowe, o których każdy właściciel firmy musi pamiętać. Oprócz pomocy w spełnieniu wymagań podatkowych, dobry prawnik biznesowy pomaga klientowi podjąć kroki prawne w celu zminimalizowania obciążenia podatkowego.

Mogą one pomóc firmie w ubieganiu się o specjalne zwolnienia podatkowe lub ulgi, które mogą być dostępne jedynie w określonej lokalizacji lub tylko dla niektórych branż.