Skip to content Skip to footer

Montaż sauny – aspekty techniczne

Montaż saun to dość skomplikowany proces, który wymaga od wykonawcy sporych umiejętności oraz czasowego zaangażowania. Właśnie z tego powodu najczęściej wybieranym sposobem jej montażu pozostaje zatrudnienie odpowiedniej firmy, posiadającej kwalifikacje i umiejętności, które pozwolą na szybki i prawidłowy montaż sauny.

Jak przebiega montaż?

Najczęściej po zamówieniu sauny w konkretnej firmie, elementy niezbędne do jej budowy przywożone są na miejsce, do klienta, u którego zamontowana zostanie sauna. Jeśli na miejsce dostarczane są gotowe elementy, wówczas następuje natychmiastowy montaż we wskazanym przez zamawiającego miejscu. Kabinę sauny montuje się w przeciągu kilku godzin. W zależności od stopnia skomplikowania projektu montaż następuje w czasie około 4 do 6 godzin.

Podłoga w saunie – pierwszy etap montażu

Jak już zostało powiedziane, montaż saun najlepiej powierzyć profesjonalistom. Przebiega on w kilku etapach, na które należy odpowiednio się przygotować. Montaż rozpoczyna się od montażu podłogi, czyli od wykonania specjalnego podestu, który posłuży właśnie za podłogę w saunie. Warto zwrócić uwagę na to, iż podłoga taka musi być bezpieczna, wygodna w użytkowaniu oraz co równie istotne – łatwa w utrzymaniu czystości. W tym względzie warto posłuchać podpowiedzi fachowców, którzy pomogą dobrać taki rodzaj podłogi, który spełni wymogi bezpieczeństwa, a jednocześnie odpowiadać będzie użytkownikom pod kątem estetyki. Pamiętać należy, iż podłoga powinna być przystosowana do możliwości chodzenia po niej boso, a zatem nie może być śliska. W przypadku suchej sauny najlepiej sprawdza się podłoga, która została wyłożona gresem lub terakotą, niemniej jednak może być to także podłoga pokryta wykładziną, czy parkietem. Na takiej podłodze umieszcza się drewniany podest podłogowy, który jest miły dla stóp, a równocześnie ogranicza kontakt stopy z podłogą w pomieszczeniu.

Wybór zasilania elektrycznego i wentylacji

Montując niezbyt dużą saunę – do 4,5 m3, zazwyczaj zasila się ją napięciem 230 V. Oznacza to, iż do zasilania sauny wystarczy zwykłe gniazdko elektryczne. Jeśli jednak sauna posiadać będzie wyższą kubaturę, czyli przekraczającą 4,5 m3, wówczas niezbędne jest zasilanie w postaci napięcia siłowego, czyli 380 V. Ważny jest równocześnie dobór odpowiedniego pieca, czyli posiadającego wymaganą moc grzewczą.Dobrze zamontowana sauna posiada też odpowiednią wentylację, grawitacyjną lub wymuszoną. Sauna posiadać musi dwa punkty wentylacyjne – jeden to punkt nawiewowy, zaś drugi – wywiewowy. To istotny element wyposażenia, na który koniecznie zwrócić należy uwagę!

Motaż saun oferuje firma Megiw.