Skip to content Skip to footer

Metoda sublimacji – zalety i wady

Sublimacja to jedna z prostszych metod transferu. Jak każda metoda ma swoje wady i zalety, jednak warto ją rozważyć, jeśli ktoś chce rozszerzyć swoją działalność o sprzedaż personalizowanych przedmiotów takich jak kubki, smycze, poszewki na poduszki czy bluzki. Wiele osób decyduje się na wykonywanie nadruków tą metodą dodatkowo, prowadząc np. punkt fotograficzny. Dzięki użyciu specjalnych tuszów, które pod wpływem temperatury w prasie przenoszą nadruk na przedmiot, sublimacja druk daje wysokie efekty i trwałość.

Co można nadrukować dzięki sublimacji:

Każdy przedmiot, na którym ma powstać nadruk musi być biały oraz pokryty warstwą poliestru. Może być to ceramika, materiały z domieszką poliestru, a nawet blachy. Metoda sublimacji sprawdzi się w przypadku kubków, filiżanek czy kufli, ale także do breloczków, podkładek pod myszki czy pod kubek, a nawet do prostych dyplomów.

Zalety metody sublimacji:

Sublimacja jest stosunkowo prosta, wystarczy tylko krótkie przeszkolenie pracowników. Potrzebna jest prasa, drukarka z kompletem tuszów sublimacyjnych, komputer wraz z prostym programem graficznym oraz przedmiot na którym ma zostać wykonany nadruk metodą sublimacji. W sprzedaży są prasy płaskie przeznaczone do płaskich przedmiotów oraz prasy do kubków. Do większej ceramiki sprawdzi się specjalny piecyk, w którym można również wykonywać sublimacja druk na większej ilości kubków o standardowym rozmiarze. Przy użyciu odpowiedniej ceramiki można ją myć w zmywarce bez obawy o wyblaknięcie nadruku. Warto zwracać uwagę na jakość używanych produktów, które zagwarantują najlepszą jakość oraz trwałość.

Wady sublimacji:

Metoda sublimacji sprawdzi się w przypadku druków małonakładowych. Każdy przedmiot musi być biały i choć są w sprzedaży kolorowe kubki z okienkiem do nadruku czy kolorowym środkiem, poniekąd umniejsza to asortyment. Na początku zdecydowanie lepiej korzystać z prasy przeznaczonej do kubków niż piecyka – jeśli wydruk się nie uda lub ustawienia urządzenia będą złe, będzie to utrata jedynie jednego kubka, a nie kilkunastu. W przypadku większej ilości przedmiotów do wykonania sam proces wykonywania nadruków jest długi.

Nadruk metodą sublimacji można wykonać na wielu białych i przygotowanych do tego przedmiotach, co ma swoje wady jak i zalety. Poprzez wzrost zainteresowania gadżetami dla firm sublimacja może być trafnym pomysłem na rozszerzenie swojej oferty i dotarcie do nowych klientów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://nadrukisublimacyjne.pl