Skip to content Skip to footer

Chcesz opublikować hobbystycznie stronę internetową? Stwórz ją sam!

Internet stał się dla nas codziennością, a wiele z nas spędza w nim znaczną ilość czasu. Jego olbrzymi potencjał sprawia, że coraz więcej z nas chce nie tylko konsumować, ale też tworzyć treści. To z pozoru ciężkie zadanie, jakim jest tworzenie stron internetowych, zlecamy zazwyczaj innym. Czy to jednak jedyne rozwiązanie?

Kto może pisać strony?

Powszechnie przyjęło się, że ich tworzenie powinno zostać zlecone specjaliście w tym zakresie i że tylko on podoła temu zadaniu. Zupełnie nie pokrywa się to jednak z prawdą i jest to umiejętność, która może zostać przyswojona przez osobę niemającą z nią wcześniej styczności. Pojawia się jednak pytanie o to, ile czasu trzeba przeznaczyć, aby opanować sztukę tworzenia stron internetowych w stopniu, który jest nam w stanie zapewnić upragniony efekt. Proces ten wygląda na niezwykle skomplikowany, jednak podstawową wiedzę i umiejętności potrzebne do tworzenia stron internetowych o mniejszym stopniu skomplikowania można posiąść zaledwie w ciągu tygodnia. Jak jednak to osiągnąć?

Dostępne opcje nauki

Wiele osób chcących tworzyć strony www zapisuje się na odpowiednie kursy. W naszym przypadku jest to jednak niepraktyczne i niepotrzebne z kilku powodów. Pierwszym są wysokie ceny kursów. Kursy takie trwają też nieraz znacznie dłuższą ilość czasu, niż ta, którą chcemy poświęcić na naukę podstaw. Znaczna większość kursów jest też przeznaczona dla osób, które traktują je jako kolejny krok na ścieżce zawodowej kariery, a tworzenie stron internetowych traktują jako swój przyszły zawód.

W przypadku osoby, która pragnie stworzyć stronę czy bloga w celu podzielenia się swoimi hobby czy przemyśleniami takie podejście nie znajduje zastosowania, a wszelkie certyfikaty są zbędne. Dla takich osób istnieje wiele kursów internetowych i książek, które umożliwiają przyswoić wiedzę, potrzebną do zbudowania własnej nieskomplikowanej strony, zaledwie w ciągu kilku dni. wiele z nich jest darmowych. Jeżeli dobrze radzimy sobie z językiem angielskim, warto rozejrzeć się za materiałami w tym języku, gdyż często są one lepsze i łatwiejsze do zdobycia, niż te w języku ojczystym.

Narzędzia do ekspresowego tworzenia stron i platformy blogowe

Można wybrać też pewnego rodzaju skrót i wybrać któryś z kreatorów dzięki którym do tworzenia stron internetowych nie potrzeba posiadać praktycznie żadnej wiedzy. Popularnymi kreatorami, oferującymi opcję darmową, są Wix i Weebly, w których praca opiera się na kreatorze wizualnym i szablonach. Bardzo prostym sposobem niewymagającym głębszej wiedzy jest też skorzystanie z którejś z platform blogowych. Proste i darmowe stworzenie strony, jak i również zarządzanie nią, zaoferują nam platformy takie, jak WordPress.com, Blogger.com czy popularny Tumblr.

Opcji samodzielnego stworzenia własnej strony jest więc wiele i w przypadku, gdy nie jesteśmy firmą, lecz zwykłymi hobbystami, najlepiej skorzystać z którejś z nich.