Skip to content Skip to footer

Jak postępować po zabiegu zamykania naczynek?

Technologia w ostatnich kilku dekadach rozwinęła się niewyobrażalnie mocno. Wpłynęło to bardzo na rozwój wielu dziedzin nauki i gospodarki. Między innymi powstała medycyna estetyczna, która ma za zadanie pomóc ludziom walczyć z niedoskonałościami swojego ciała, których nie akceptują. Jednym z popularniejszych zabiegów jest obecnie zamykanie naczynek na twarzy.

Na czym polega zabieg zamykania naczynek na twarzy?

Trądzik różowaty, rumień i teleangiektazje (nieestetyczne pajączki), to problemy, na które pomóc może właśnie laserowe zamykanie naczynek. Za kruchość naczyń krwionośnych odpowiadają w dużej mierze geny. Niekiedy te zmiany wywołane są burzą hormonalną lub są wynikiem nadużywania alkoholu.

Sam zabieg na zamykanie naczynek na twarzy nie jest bolesny (jedynie może sprawiać lekki dyskomfort), trwa dosłownie kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Jego cena uzależniona jest od gabinetu, w którym korzysta się z usługi oraz od obszaru, jaki objęty jest zmianami.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania laserowego usuwania popękanych naczynek?

Niestety, choć laserowe zamykanie naczynek na twarzy jest niezwykle skutecznym zabiegiem, nie może on być wykonany u wszystkich pacjentów. Wystrzegać się go powinny zwłaszcza osoby z chorobami układu krwionośnego, a więc takie po wylewach, udarach, a także ludzie, u których obserwuje się słabą krzepliwość krwi. Kobiety w stanie błogosławionym, cukrzycy i osoby cierpiące na padaczkę – również nie mogą poddać się zabiegowi zamykania naczynek na twarzy.

Jeśli ktoś planuje poddać się takiemu zabiegowi powinien unikać wizyt w solarium, przyjmowania antybiotyków czy leków na bazie sterydów. Osoby cierpiące na bielactwo czy atopowe zapalenie skóry wymagają szerszej konsultacji z lekarzem. W niektórych przypadkach zabieg jest bowiem możliwy do przeprowadzenia.

Postępowanie po zabiegu zamykania naczynek na twarzy

Zamykanie naczynek na twarzy za pomocą lasera to zabieg, który nie niesie za sobą zbyt wielu negatywnych konsekwencji. Obecnie stosuje się wysokiej jakości sprzęty, które nie wywołują pojawiania się blizn czy podrażnienia naskórka. Dużo zależy też od typu cery pacjenta. U osób bardziej wrażliwych mogą pojawić się drobne strupki czy siniaki.

Po poddaniu się zabiegowi należy bezwzględnie wystrzegać się słońca (minimum tydzień, choć najlepiej, aby był to cały miesiąc). Nie można korzystać w tym czasie z sauny. Najlepiej przez kilka dni bezpośrednio po zabiegu nie malować się i używać wyłącznie delikatnych kosmetyków do pielęgnacji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.