Skip to content Skip to footer

Kto jest odpowiedzialny za brak poczęcia dziecka?

Problemy z poczęciem dziecka bardzo często skłaniają kobietę do wizyty u ginekologa. Para chce poznać powody niepłodności i wdrożyć skuteczne leczenie. Aby tak się stało, trzeba wykonać różne badania. Niektóre z nich z pewnością będą krępujące i bolesne.

Leczenie kobiety i mężczyzny

Eksperci wskazują na różnicę pomiędzy tym, czym jest niepłodność, a czym jest bezpłodność. Powody niepłodności mogą stać zarówno po stronie kobiety, jak i po stronie mężczyzny. Czasami zdarza się, że odpowiedzialność za brak poczęcia dziecka ponosi jedna i druga strona. Na przykład kobieta ma problemy hormonalne, nieregularne miesiączki, brak owulacji, a jej partner ma problemy z nasieniem, jakością plemników. Wtedy trzeba wprowadzić leczenie zarówno u jednej, jak i drugiej strony, aby zwiększyć szanse na poczęcie dziecka.

Bezskuteczne starania

Bywa i tak, że para przez wiele lat bezskutecznie stara się o dziecko, kobieta i mężczyzna przechodzą wiele badań, leczą się i nie ma efektu w postaci ciąży albo kobieta doświadcza poronień. Tymczasem po zakończeniu leczenia, kiedy nie ma już presji psychicznej i para pogodziła się z bezdzietnością, nagle pojawiają się dwie kreski na teście ciążowym. Medycyna zna wiele takich przypadków, których lekarze nie są w stanie racjonalnie wytłumaczyć. Warto jednak zgłosić się na pierwszą wizytę w klinice leczenia niepłodności, aby dowiedzieć się jak wygląda sytuacja zdrowotna. Czasami wystarczy po prostu kilka tygodni leczenia za pomocą tabletek, a szanse na ciążę ogromnie się zwiększają.

Niepłodność przyczyny i możliwości leczenia

Przyczyny bezpłodności u mężczyzny czasem można wyeliminować poprzez zmianę stylu życia. Łatwo powiedzieć pacjentowi, aby w jego życiu było mniej stresu. Można jednak zalecić regularne zażywanie określonych witamin, wskazać, co można zmienić w diecie. Już takie proste wskazówki mogą znacząco zwiększyć szanse na poczęcie dziecka. Niepłodność przyczyny czasem nie da się ich usunąć, jednak można zrobić wiele, by jednak kobieta zaszła w ciążę. Przyczyny bezpłodności można dziś z sukcesem leczyć, jednak często oprócz brania tabletek trzeba krytycznie spojrzeć na swoje życie, wyeliminować sytuacje stresowe, czasem trzeba też schudnąć albo zmienić dietę. Kobieta nie powinna oburzać się, kiedy lekarz zaleca utratę zbędnych kilogramów.