Skip to content Skip to footer

Jakie zalety ma system SCADA?

Nowoczesny system SCADA ma bardzo wiele zalet, dlatego też wykorzystywany jest on na szeroką skalę w różnego typu zakładach przemysłowych. W dużej mierze to właśnie ten system umożliwia kontrolowanie zasobów nie tylko w dużej firmie korporacyjnej, ale również w niewielkim zakładzie produkcyjnym.

Jakie największe zalety?

System SCADA ułatwia błyskawiczne zdiagnozowanie nawet najmniejszych uszkodzeń i co najważniejsze w czasie rzeczywistym informuje o wszelkich nieprawidłowościach. Na szczególną uwagę zasługuje również zaawansowane archiwum wszystkich stanów urządzeń wykonawczych i pomiarowych. Opisywany system jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które muszą tworzyć szczegółowe raporty z przebiegu poszczególnych procesów.

Głównym zadaniem systemu jest oczywiście usprawnienie i zwiększenie wydajności produkcji, dzięki czemu można znacząco zwiększyć zyski. Dla wielu przedsiębiorców olbrzymim atutem może okazać się również zdalny monitoring procesu. SCADA jest bardzo uniwersalnym i wszechstronnym oprogramowaniem, dzięki czemu doskonale sprawdzi się nie tylko w prostych aplikacjach, ale również w dość rozbudowanych i skomplikowanych systemach.

Większa przejrzystość i wydajność

Bardzo dużą zaletą oprogramowania SCADA jest niespotykana przejrzystość poszczególnych procesów. Oprogramowanie zaprojektowane zostało w taki sposób, aby na bieżąco udostępniać informacje dotyczące aktualnie realizowanych operacji. Za pomocą intuicyjnego interfejsu HMI w czasie rzeczywistym można wygodnie przeglądać poszczególne operacje. W chwili obecnej jest to jedno z najpopularniejszych oprogramowań do generowania raportów i analizowania danych.

Dużym atutem systemu jest także znacznie większa wydajność. Oprogramowanie nie tylko zwiększa płynność procesów, ale co najważniejsze umożliwia zautomatyzowanie działań. Dzięki udostępnianym danym można szybko zidentyfikować ewentualne możliwości, dzięki którym zwiększy się wydajność procesów. Oprogramowanie umożliwia wprowadzenie nie tylko krótkoterminowych, ale również długofalowych zmian.

Za pomocą wspomnianego interfejsu HMI pracownicy mogą szybko i bezpiecznie kontrolować sprzęt. Jest to najlepsza alternatywa dla manualnego nadzoru. Przeszkoleni pracownicy mogą zarządzać sprzętem zdalnie i w tym samym czasie sterować wieloma różnymi urządzeniami.