Skip to content Skip to footer

Jaką wybrać kostkę do gitary?

Należy mieć świadomość, że obecnie wybranie dobrej kostki do gry jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo wysokiej jakości produktów renomowanych producentów. Czym dokładnie powinny cechować się kostki do gry na gitarze? Jakie aspekty należy uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Materiał kostki

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie można zaopatrzyć się w kostki do gry z drewna, metalu, włókna węglowego czy nylonu. Wybór jest bardzo szeroki, dzięki temu praktycznie każdy nawet najbardziej wymagający klient będzie w stanie wybrać produkt do swoich potrzeb.

Godny uwagi jest fakt, że dla początkujących gitarzystów materiał kostek nie będzie odgrywał większego znaczenia. Nie będą oni bowiem w stanie usłyszeć istotnych różnic w brzmieniu. Należy jednak zaznaczyć, że ceny produktów z nietypowych materiałów oscylują obecnie od 50 do nawet 100 złotych.

Kształt

Jest to kolejny bardzo istotny aspekt, który powinny wziąć pod uwagę osoby, które chciałyby zaopatrzyć się w wysokiej jakości kostki. Oczywiście największą popularnością cieszą się kostki standardowe. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób początkujących.

Użytkownik nie będzie miał problemów z umieszczeniem ich między kciukiem, a palcem wskazującym. Nie warto zaopatrywać się w idealnie gładką kostkę. Lepszą opcją będzie produkt z uwypuklonym logiem.

Grubość

Rekomendowane jest zaczęcie od kostki o grubości dochodzącej do 0,6 mm. Jest ona przede wszystkim elastyczna. Ponadto można uzyskać delikatne i subtelne brzmienie. Jest to świetna opcja dla osób uwielbiających grę akordami. Gitarzysta nie będzie miał jednak większej kontroli nad dynamiką. Z kolei kostki o grubości 0,73 oraz 0,8 są uniwersalne. Najlepiej zdadzą egzamin podczas grania solówek.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dźwięk uzyskany przy pomocy wspomnianej kostki będzie dynamiczny i osadzony. Ponadto gitarzysta będzie miał ogromną kontrolę nad dźwiękami. Można również zdecydować się na zakup kostki o grubości 1 mm o 1,14. Produkt potrafi bowiem wydobyć z gitary najwięcej jakości. Należy mieć jednak świadomość, że bardzo ciężko będzie grać precyzyjniejsze przebiegi.

Kostki do gry dostępne są w ofercie Grawernia.pl.