Skip to content Skip to footer

Jak powstaje nadruk sublimacyjny?

Druk sublimacyjny to bardzo specyficzna metoda druku, obecnie coraz bardziej popularna. Sama metoda sublimacji polega na przemianie fazowej bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w stan gazowy. Nadruk sublimacyjny wykorzystuje się do oznakowania kubków, koszulek, toreb, lub przedmiotów, które są wykonane z aluminium.

Od czego zależy powodzenie druku sublimacyjnego?

Dzięki metodzie jaką jest sublimacja druk jest wyraźny i trwały, muszą być jednak zachowane pewne warunki. Powodzenie nadruku sublimacyjnego w dużej mierze zależy od powłoki sublimacyjnej. Powinna ona zawierać co najmniej siedemdziesiąt procent poliestru. Koszulki mogą mieć domieszkę bawełny.

Jak przygotować się do druku sublimacyjnego?

Przed rozpoczęciem procesu, jakim jest sublimacja druk powinien być odpowiednio przygotowany. Przede wszystkim należy zastanowić się dokładnie co chcemy umieścić na gadżetach. Można skorzystać z gotowych wzorów lub zaprojektować coś samodzielnie. następnie na odtłuszczoną powierzchnię nakłada się kilka warstw powłoki sublimacyjnej. Każda z warstw musi zostać odpowiednio wysuszona, a następnie utwardzona w piecu, w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu podłoże to wchłania w swoją strukturę tusz sublimacyjny. W niektórych przypadkach stosuje się dodatkowo lakier zabezpieczający przed promieniowaniem UV.

W jaki sposób powstaje naDruk sublimacyjny?

Pierwszy krok to przygotowanie nadruku na papierze transferowym. Druk ten jest lustrzanym odbiciem wzoru, przygotowanym do przeniesienia na docelowe podłoże. Do druku sublimacyjnego stosuje się zwykle tusze, które są na bazie wody. Następnie tak przygotowany papier przykłada się do produktu i za pomocą prasy termotransferowej wydruk ten trafia na materiał docelowy. W procesie sublimacji najważniejsze jest dobranie odpowiednich parametrów temperatury, ciśnienia prasy, czasu oddziaływania. Zarówno temperatura jak i ciśnienie różnić się będą w zależności od składu tuszu, a także od materiału docelowego i jego właściwości.

Zalety używania druku sublimacyjnego

Podstawową zaletą tego druku jest oczywiście trwałość. nadruk sublimacyjny jest również bezwonny i ekologiczny. Tusze nie mają w sobie rozpuszczalników i są odporne na opady atmosferyczne.