Skip to content Skip to footer

Kiedy zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności?

Pary, które od pewnego czasu bezskutecznie starają się o dziecko, z pewnością zastanawiają się, kiedy przychodzi pora na zgłoszenie się do kliniki niepłodności. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że o ile zdrowe, młode osoby mogą nieco odwlec wizytę w czasie, licząc na naturalne poczęcie, o tyle mnóstwo par powinno zdecydować się na zapisanie się na wizytę jak najszybciej. Szansa na naturalne zajście w ciążę z roku na rok jest bowiem coraz mniejsza.

Kiedy zgłosić się do kliniki niepłodności?

Klinika leczenia niepłodności to miejsce, do którego trafiają pary bezskutecznie walczące o zajście w ciążę. Trzeba wiedzieć, że na wizytę nie należy zapisywać się już po pierwszym naturalnym cyklu. Czasem wystarczy odpuścić i pamiętać, że większość starających się o dziecko par odniesie sukces w ciągu roku od podjęcia starań. Uznaje się więc, że w przypadku osób młodych i zdrowych, dwanaście miesięcy bezskutecznych prób to okres, po jakim można zacząć rozważać odwiedzenie kliniki niepłodności.

Z drugiej strony, nadmierne odwlekanie wizyty w czasie także nie jest niczym dobrym. U osób, które borykają się z problemami i o tym nie wiedzą, czas może jeszcze bardziej zmniejszyć szanse na naturalne poczęcie.

Starając się o dziecko, trzeba regularnie współżyć – około dwóch, trzech razy w tygodniu. W przypadku pacjentów poniżej trzydziestego piątego roku życia, starania nie powinny zająć dłużej niż rok.

Kiedy należy przyspieszyć wizytę w klinice leczenia niepłodności?

Osoby, które ukończyły trzydziesty piąty rok życia i od co najmniej sześciu miesięcy bezskutecznie starają się o dziecko, powinny zapisać się na wizytę. Klinika leczenia niepłodności to miejsce, w którym specjaliści sprawdzą, czy istnieją jakiekolwiek zdrowotne bariery, które mogą utrudniać zajście w ciążę. Czas ma szczególne znaczenie w przypadku osób, które mają skończone czterdzieści lat. Te na wizytę mogą zapisać się na samym początku swojej drogi, ponieważ dobrze jest przy pomocy badań sprawdzić ich potencjał rozrodczy. Osoby w średnim wieku nie mają czasu na miesiące bezowocnych starań.

Podsumowując, im starsi pacjenci, tym szybciej powinni oni odwiedzić klinikę leczenia niepłodności. Dzięki tej wizycie efekty ich starań mogą być widoczne o wiele szybciej.