Szkolenia AFF, choć dają wiele przyjemności i satysfakcji, wiążą się nierozerwalnie z koniecznością poniesienia niemałych wydatków. Dlatego, aby móc w pełni się nimi cieszyć należy wiedzieć, jak odpowiednio należy się do udziału w takich szkoleniach przygotować.
Rozsądek przede wszystkim
Rozsądny i trzeźwo myślący człowiek przed wyjazdem na narty czy snowboard odpowiednio się do tego przygotowuje, nie tylko pod względem zaplecza finansowego, ale przede wszystkim ma na uwadze poprawienie swojej sprawności fizycznej, chcąc nie tylko cieszyć się z jazdy po stoku, ale także zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanej kontuzji. W przypadku skoków spadochronowych największą przyjemność daje samo latanie. Dzięki wiedzy z fizyki, o wygięciu ciała i zdefiniowaniu najmniejszego oporu aerodynamicznego, a także umiejętności zastosowania jej w praktyce, każdy jest w stanie osiągnąć na tyle stabilną sylwetkę, która nie tylko da niezwykłą przyjemność z lotu, ale również pozwoli na bezpiecznie wylądowanie.
Wzmacnianie i rozciąganie
Szkolenia AFF, poza tym, że uczą bezpiecznego i satysfakcjonującego latania, weryfikują również kondycję fizyczną skoczków. Dlatego na długo przed rozpoczęciem szkolenia AFF warto zadbać w odpowiedni sposób o kondycję fizyczną, a w szczególności o wzmocnienie i rozciągnięcie pewnych partii mięśni. To bardzo ważne, bowiem w szczególności samo lądowanie, dla niezbyt do tego od strony fizycznie przygotowanej osoby, niesie bardzo duże ryzyko uszkodzenia nóg. Ta część ciała na kilka tygodni przed rozpoczęciem szkolenia może być intensywnie ćwiczona przy wykorzystaniu urządzeń takich jak orbitrek, rower czy stepper. Miłośnicy przebywania na świeżym powietrzu mogą z powodzeniem zastąpić je bieganiem, co najmniej 3 razy w tygodniu, nie krócej niż 30 minut. Ćwiczenia objąć powinny również obręcz biodrową oraz obręcz barkową.
Filmy instruktażowe
Zawsze, poza odpowiednim przygotowaniem fizycznym dla udźwignięcia trudów związanych ze skokiem spadochronowym, do szkolenia warto przygotować się od strony mentalnej.Tu doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju filmy instruktażowe, pokazujące piękno spadochronowych skoków w bardzo różnorodnych, mniej czy bardziej ciekawych ujęciach.