Skip to content Skip to footer

Naturalne sposoby na oczyszczenie szamba

Każdy dom jednorodzinny lub bloki mieszkalne posiadają odpływ ścieków kanalizacyjnych. Jest on skonstruowany w formie podziemnego zbiornika, zazwyczaj bezodpływowego, wykonanego z reguły z betonu.

W jaki sposób opróżnia się szamba?

Każde szambo musi być regularnie opróżniane. W tym celu można skorzystać z dwóch sposobów opróżniania szamba. Pierwszy jest to podłączenie się do miejskiego systemu kanalizacji, który stanowi rodzaj zbiornika retencyjnego. Taki rodzaj kanalizacji nie ma możliwości zatykania się. Jednak ten sposób wiąże się z ponoszeniem opłat za podpięcie się do miejskiego systemu kanalizacji. Drugim sposobem na opróżnianie szamba jest odpompowywanie całej zawartości szamba z pojemnika betonowego do cysterny i wywożenie jej w odpowiednie miejsce, np. oczyszczalni ścieków. Jednak niekiedy użytkownicy tego rodzaju szamba mają problem z jego zatykaniem się.

W jaki sposób radzić sobie z zatykaniem się odpływów?

Najpopularniejszym sposobem na uniknięcie zatykania się szamba jest używanie specjalnych detergentów do szamba. Na szczęście w celu zniwelowania negatywnych skutków ekologicznych, jakie mogą zostać wywołane po użyciu takich silnych detergentów, powstały środki do szamba, które są bardziej przyjazne środowisku, np. bakterie do szamba.

Bakterie do szamba jest to chemia ekologiczna, która jest skuteczna ale i bezpieczna dla środowiska. Takie naturalne bakterie do szamba można kupić w tabletkach i wystarczy je rozpuszczać regularnie w szambie. Ich działanie pozwoli na pozbycie się fetoru wydobywającego się z szamba, zmniejsza zapotrzebowanie na tlen a także upłynnia osady denne oraz likwiduje kożuchy powierzchniowe, które produkują się w szambie.

Zatem nie tylko chemia gospodarcza jest dobrym patentem na zapychanie się szamba. Można nią zastąpić takimi ekologicznymi środkami jak chemia ekologiczna. Warto mieć świadomość tego jak duży wpływ ma chemia gospodarcza na otoczenie, w którym żyjemy. To nie jest tak, że to co robimy nie zostawia śladu. Co więcej, to co robimy niekiedy niszczy nasze środowisko. Dlatego trzeba dbać o naturę i brać odpowiedzialność za swoje czyny. Zatem mając do wyboru chemię ekologiczną i chemię gospodarczą to wybierajmy chemię ekologiczną. Nie tylko będzie ona bezpieczniejsza dla nas i środowiska ale także będzie tańsza, co wpłynie pozytywnie na nasz budżet domowy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://sklepekozet.pl/