Importowanie odzieży używanej, w celu jej odsprzedaży to ciekawy sposób na biznes. Bardzo często jest on niedoceniany, wiele osób nie wie, jak zabrać się do zarabiania pieniędzy w ten sposób. Zasady są proste, aby jednak nie stracić pieniędzy, warto pamiętać o przepisach prawnych i procedurach.
Sprowadzanie odzieży używanej
Import odzieży używanej nie jest specjalnie trudny, Za granicą działa wiele firm, które sprzedaje odzież do Polski. Kontakt z którąkolwiek i złożenie zamówienia, wystarczy, by w określonym terminie otrzymać informacje, że odzież jest do odbioru. Warto dopowiedzieć, że ilość takiej odzieży najczęściej jest znaczna, można ją liczyć raczej w tirach, nie w kilogramach. Aby jednak trafiła na polski rynek, do sprzedaży, trzeba dopełnić wiele formalności, sama odzież zaś musi posiadać stosowne dokumenty.
Odzież może być odpadem do utylizacji
Decydując się na import odzieży używanej, warto dochować wszelkich procedur wymaganych prawem, by uniknąć strat finansowych. Każdy ładunek odzieży może dotrzeć na polski rynek, jeśli jednak w trakcie kontroli okaże się, że odzież nie posiada stosownych dokumentów, urzędnicy mogą ją uznać za odpad niebezpieczny. Procedury w takiej sytuacji są oczywiste. Odzież kwalifikowana jest jako odpad do utylizacji, koszt utylizacji zaś spada na osobę, która taką odzież sprowadziła. Straty mogą więc być spore. Strata wynikająca z zakupu odzieży, utracone zyski i koszty utylizacji odpadu, bo tak będzie kwalifikowana taka odzież to w przeliczeniu sporo straconej gotówki. Takich strat warto unikać.
Podsumowując
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z obowiązkiem przestrzegania przepisów prawa. W niektórych sytuacjach złamanie przepisów wiązać się może co najwyżej z mandatem. Nie przestrzeganie przepisów związanych z importowaniem odzieży używanej, wiązać się może zarówno z mandatem jak i ze stratami wynikającymi z utratą sprowadzonego towaru. Warto unikać takich sytuacji, dlatego podejmując się sprowadzania używanych ciuchów, trzeba wiedzieć, jakich przepisów prawnych należy przestrzegać, jakie dokumenty posiadać i co zrobić, by sprowadzonej odzieży nie utracić. Warto mieć tą wiedzę, by nie narażać się na niepotrzebne straty.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora.