Skip to content Skip to footer

Jakie grunty inwestycyjne kupować?

Wydaje się, ze wcale nie ma zbyt wiele sposobów na pewne i dobrze oprocentowane ulokowanie dużych sum pieniędzy. Wydaje się, że jednym z bardziej atrakcyjnych sposobów na inwestycję jest kupno gruntów inwestycyjnych. Jakiego rodzaju grunty i w jakich lokalizacjach warto kupować?

Grunty inwestycyjne pod mieszkania

Na pewno nadal wiele sensu ma kupno gruntów inwestycyjnych, na których powstać mają bloki. Rzecz w tym, iż mieszkanie zawsze jest dobrym pomysłem na ulokowanie pieniędzy. Z drugiej strony, nie zawsze pozwala ono dobrze zarobić. Wydaje się, że jest to raczej sposób na przechowywanie pieniędzy, które chce się trzymać w rezerwie.

Rzecz w tym, iż na koncie w banku, czy nawet na lokacie, z powodu inflacji pieniądze tracą wartość. Jeśli jednak zainwestuje się je w odpowiednie mieszkanie, może nie zarobi się na tym zbyt wiele, ale jednak zwrot będzie wyższy od inflacji. Oczywiście, wiele zależy też od tego, gdzie zakupi się grunty.

Z całą pewnością, najwięcej zarobić można na gruntach inwestycyjnych w okolicach centrum dużego miasta. Jednakże, również na obrzeżach czasami zdarza się jakaś okazja. Generalnie należy pamiętać, że im większy potencjalny zarobek, tym wyższa również cena zakupu gruntów inwestycyjnych.

Co jeśli nie mieszkania?

Oczywiście, na gruntach inwestycyjnych powstaje mnóstwo innych budowli, nie tylko bloki. Mowa tutaj chociażby o placówkach handlowych. Największy popyt na grunty inwestycyjne pod galerie i supermarkety już prawdopodobnie minął. W większości, nawet małych miast, jest już bowiem bardzo dużo sklepów. Jednakże, nadal powstają jeszcze nowe, dlatego też, na gruntach inwestycyjnych tego typu wciąż można sporo zarobić.

Niewątpliwie jednak, aby zarobić na budowie galerii handlowej, czy też supermarketu, trzeba wybrać dobrą lokalizację. Chodzi o to, aby kupować grunty inwestycyjne tam, gdzie jeszcze nadal brakuje sklepów. Jednakże, nie chodzi o sam tylko brak sklepów, ale również o potencjalnych klientów nowych galerii i supermarketów.

Lokalizacja gruntów inwestycyjnych

Oczywiście, zawsze najlepiej jest posiadać grunty w centrum miasta. Zwłaszcza, jeśli mowa o dużej miejscowości, najwięcej można zarobić na ziemi w centrum. Jednakże, również zakup ziemi w takiej lokalizacji jest droższy, o czym już zresztą wspomniano.

Wydaje się, że warto również rozglądać się za gruntami inwestycyjnymi poza miastem. Czasami bowiem można znaleźć ciekawe grunty w lokalizacjach z potencjałem.

Artykuł powstał we współpracy z GTB Invest – działki komercyjne