Skip to content Skip to footer

Jak wybrać kancelarię notarialną?

Dzisiaj żyjemy w dość specyficznych czasach. Dawniej bowiem nie mieliśmy takiego wyboru – dziś mamy wiele firm, różne marki, produkty, usługi i trzeba się orientować, co jest dobre, aby nie zostać oszukanym. Warto zauważyć, że także na taki problem natrafiamy przy kancelariach notarialnych… Kiedyś był jeden rejent – notariusz na duży obszar…

Dobra kancelaria notarialna

Dzisiaj zaś mamy do wyboru naprawdę wielu notariuszy. Kiedy wpiszemy w przeglądarkę hasło „kancelaria notarialna” to zapewne wyskoczy nam bardzo wiele przeróżnych możliwości. Teraz już bowiem najczęściej w każdym mieście jest ich co najmniej kilkadziesiąt…

Powstaje zatem podstawowe pytanie – w jaki sposób wybrać tę jedną naprawdę dobrą kancelarię notarialną? Czym się kierować podczas wyboru? Czy patrzeć na cenę, odległość?

Kim jest notariusz?

Na początek warto powiedzieć kilka słów o tym, kim w ogóle taki notariusz jest. Otóż jest on osobą zaufania publicznego, która jest powołana z ramienia Ministra Sprawiedliwości. Co szczególnie istotne- obowiązuje go zachowanie tajemnicy na temat wszystkiego związanego z pracą. Nie musimy się zatem obawiać, że jakiekolwiek dane wyciekną.

Co także bardzo ważne – notariusz nie jest adwokatem ani radcą prawnym. Nazywany jest on nieraz „sędzią braku sporu”. Do jego obowiązków należy bowiem czuwanie na zabezpieczeniem praw klientów. Notariusz sprawdza, czy wszystko przebiega zgodnie z prawem, co więcej zaś – każda jego czynność ma charakter dokumentu urzędowego.

Dobra kancelaria notarialna

Czym się kierować podczas wyboru? Jakie są cechy dobrej kancelarii notarialnej? Przede wszystkim najczęściej szukamy kancelarii notarialnej w Internecie. Sprawdźmy wówczas na pewno opinie innych klientów. Jednak nie traktujmy je jako pewnika, lecz bardziej jako wskazówkę.

Warto także wziąć pod uwagę fakt, że każda kancelaria notarialna specjalizuje się w czymś innym. Sprawdźmy to wcześniej tak, aby wybrać rzeczywiście profesjonalistów.

Kancelaria notarialna na żywo

Dokumenty i ważne sprawy na pewno nie są czymś, co możemy tak po prostu załatwiać sobie w pośpiechu. Wtedy ryzyko, że czegoś nie dopilnujemy naprawdę jest dość duże. Dlatego też warto wcześniej wybrać się do kancelarii, którą wybraliśmy.

Po co? Porozmawiajmy z prawnikiem, który by się nami zajmował, sprawdźmy, jak wygląda kancelaria. Wówczas będziemy mieć może nie pewność, czy dobrze wybraliśmy, ale przynajmniej wybierzemy to, do czego będziemy mieli zaufanie…

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.