Od lat zauważalna jest wyraźna tendencja łączenia gruntów w duże gospodarstwa zarządzane przez jednego właściciela. Duże uprawy wymagają nowoczesnych i wydajnych rozwiązań, a te zapewnia technologia, a dokładniej mechanizacja procesów. Jednak gdy dochodzi do awarii maszyny trzeba podjąć decyzję jakimi sposobami i środkami ją usunąć.
Nowe części do maszyn – oryginały i zamienniki.
Wiele przedsiębiorstw skupuje maszyny rolnicze na części. To zrozumiałe, ponieważ rynek używanych części zamiennych cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem. Jednak są też tacy, którzy wolą nabywać części od autoryzowanych dystrybutorów. Ma to swoje zalety.Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest pełna gwarancja, jaką otrzymujemy na zakupione części. Mamy też pewność, że wyprodukowano je zgodnie z normami i z przeznaczeniem do naszej maszyny rolniczej. Autoryzowany dystrybutor daje nam pewność, że części będą solidnie wykonane i na pewno okażą się ze sobą kompatybilne.
Prócz oryginalnych części możemy również zakupić tak zwane zamienniki. Nie jest to nic innego, jak nowa, ale jednak podróbka. Są one tańsze od oryginałów, ale w tym wypadku nie możemy mieć pewności, czy zostały wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów i nie ulegną szybkiemu uszkodzeniu.
Kupię maszyny rolnicze na części, czyli kim jest sprzedawca używek?
Skupem maszyn rolniczych na części zwykle trudnią się niewielkie przedsiębiorstwa, często jednoosobowe. Podstawą ich działalności jest kupno i rozbiórka używanych, w większości znacznie uszkodzonych maszyn rolniczych. Pracownicy owych firm odzyskują wszystkie sprawne elementy, a reszta trafia na złom.Maszyny rolnicze na części pozyskiwane są w bardzo korzystnych cenach. Jest to zwykle ułamek kwoty, jaką sprzedający mógłby uzyskać od indywidualnego kupca. Jednak pieniądze te wypłacane są szybko, zwykle od ręki. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą sprawnie pozbyć się wadliwej maszyny rolniczej.Niekiedy pozyskane części są regenerowane, innym razem sprzedawane zaraz po ich oczyszczeniu. Zawsze jednak, na chwilę sprzedaży, są sprawne i przygotowane do montażu.
Zalety i wady używanych części do maszyn rolniczych.
Najważniejszą i oczywistą zaletą używanych części jest ich cena. Zwykle oscyluje ona w granicach 30 do 60 % kwoty, jaką przyszłoby nam zapłacić za nówkę. To wyjątkowo korzystne dla tych, którym zależy na obniżeniu kosztów eksploatacji.Kolejną, może nieoczywistą zaletą jest fakt, że są to zazwyczaj części używane, ale oryginalne. Projektowano je i produkowano do konkretnej, naszej maszyny rolniczej z zastosowaniem dobrych jakościowo materiałów. Z kolei największą wadą jest brak gwarancji. Jeśli część ulegnie awarii będziemy musieli zakupić kolejną, ponieważ sprzedawca nie jest zobowiązany do wymiany jej na inną, sprawną.