Skip to content Skip to footer

Cechy dobrego biura rachunkowego

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, jak ważny jest właściwy wybór biura rachunkowego. Ma to wpływ nie tylko na prawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, ale może nawet dać firmie przewagę konkurencyjną. Dlatego warto jest wiedzieć, czym powinno charakteryzować się dobre biuro rachunkowe.

Certyfikat księgowy

Do 2014 roku każde biuro rachunkowe musiało posiadać tzw. certyfikat księgowy wydawany przez Ministerstwo Finansów. Certyfikat ten świadczył o tym, iż biuro rachunkowe posiada odpowiednie kompetencje do prowadzenia swojej działalności. Dziś takiego obowiązku z już nie ma, jednak wiele nowych biur rachunkowych i tak o taki certyfikat się stara. Posiadanie certyfikatu księgowego na pewno świadczy o wysokiej jakości usług świadczonych przez biuro.

Ubezpieczenie OC

Posiadanie polisy OC jest obowiązkiem każdego biura rachunkowego. Jest to podstawowa kwestia, o którą zawsze powinien zapytać każdy przedsiębiorca wybierając biuro rachunkowe. Polisa OC daje bowiem przedsiębiorstwu bardzo duże bezpieczeństwo. W przypadku jakiejkolwiek pomyłki biura rachunkowego, z której wynika mogą kary finansowe, to opłacane będą one właśnie z ubezpieczenia biura rachunkowego, a nie z kasy przedsiębiorstwa.

Kompetencje

Dobre biuro rachunkowe zatrudniać pracowników o najwyższych kompetencjach. Bardzo często przedsiębiorcy oceniają biuro jako całość. To za mało. Podczas wstępnych rozmów zapytać należy o konkretne kompetencje i doświadczenie pracowników biura rachunkowego. To oni bowiem praktycznie będą zajmować się sprawami przedsiębiorstwa.

Cena

Błędem jest wybór biura rachunkowego pod kątem ceny. Tanie biuro rachunkowe z Katowic może oferować nawet lepszą jakość usług w porównaniu z innym dużym i droższym biurem rachunkowym. Ceny usług księgowych mogą być różne. Wybierając biuro rachunkowe kierować należy się przede wszystkim kompetencjami i doświadczeniem. Innymi słowy, cena nie jest istotna, czasem lepiej jest wybrać np. tanie biuro rachunkowe z Katowic, które charakteryzuje się dużym doświadczeniem i kompetencjami.

Zakres usług

Biuro rachunkowe powinno także oferować szerszy zakres usług niż tylko prowadzenie ksiąg rachunkowych. W zakres usług powinny wchodzić także takie prace jak sporządzanie deklaracji podatkowych, sporządzanie sprawozdań finansowych oraz reprezentowanie przedsiębiorstwa przed urzędami państwowym. Dopiero w takim przypadku mówić można o kompleksowej opiece firmy przez biuro rachunkowe.

Na koniec warto jest jeszcze wspomnieć o komunikacji. Powinna być ona płynna i bezproblemowa i to po obu stronach. Dobrą cechą biura rachunkowego jest przydzielenie klientowi konkretnego pracownika. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia kontakt i współpracę.