Choroby odżywiania, takie jak bulimia czy anoreksja nadal w naszym społeczeństwie są tematem tabu. Dlaczego? Są mało znane i przerażają utratą kontroli nad własnym życiem. Jednak najbardziej przerażające jest to, że każdego z nas może dotknąć ten problem. Co trzeba wiedzieć o bulimii?
Jak przebiega choroba?
Osoby chore na bulimię przeważnie mają prawidłową wagę. W przeciwieństwie do anorektyczek, których waga jest bardzo niska, na pierwszy rzut oka nie widać problemu.
Osoba chora na bulimię doświadcza napadów wilczego głodu, w czasie których potrafi pochłonąć nawet kilka tysięcy kalorii w ciągu kilku godzin. Często jednak jest to napad zaplanowany. Bulimicy bardzo pilnują, by objadać się w tajemnicy przed bliskimi. Najczęściej jedzą w nocy bądź w ciągu dnia, gdy w domu nikogo nie ma.
Po napadzie głodu najczęściej przychodzi uczucie wstydu. Brak kontroli nad ilością spożywanego pokarmu prowadzi do chęci pozbycia się tego, co zostało pochłonięte. Osoby chore bardzo często zmuszają się do wymiotów bądź stosują środki przeczyszczając lub moczopędne.
Kolejna grupa chorych próbuje utrzymać dobrą sylwetkę dzięki katorżniczym ćwiczeniom, które mają pomóc w spaleniu nadmiaru kalorii. Wtedy też nadchodzi okres postu, w czasie którego spożywanie kalorii ograniczone jest do minimum.
Napady głodu powtarzają się cyklicznie, a chory nie jest w stanie zapanować nad swoim zachowaniem, co prowadzi do ciągłego powielania schematu.
Kto może zachorować na bulimię?
Przyczyny choroby nie są do końca znane. Na pewno choruje więcej kobiet niż mężczyzn. Może być to nawet około 2 % kobiet. Bulimia najczęściej ujawnia się około 20 roku życia i nieleczona może utrzymywać się do 40 roku życia.
Bulimia występuje u osób o niskim poczuciu wartości, które utożsamiają swój sukces z atrakcyjnym wyglądem. Chorobie bardzo często towarzyszy depresja, zaburzenia lekowe czy stres. Lęk często jest zajadany, a ciało traktowane jak śmietnik, do którego wrzuca się wszystko, co znajdzie się w zasięgu ręki.
Skutki bulimii są nie tylko psychiczne, ale również fizyczne. Osoby chore powodując wymioty obciążają układ trawienny. Zniszczone jest gardło oraz przełyk. W skrajnych sytuacjach może dojść do pęknięcia ściny przełyku, co jest niebezpieczne dla życia pacjenta.
Zaburzenia elektrolitowe oraz odwodnienie to kolejne skutki bulimii, które mogą powodować zaburzenia rytmu serca. Zaparcia bądź biegunki są skutkiem nadużywania środków przeczyszczających oraz moczopędnych.
Skutki bulimii u kobiet widoczne są w nieregularnych cyklach miesiączkowych bądź całkowitym zaniku krwawienia. Kobiety mogą mieć również problem z płodnością.