Skip to content Skip to footer

Kiedy warto zlecić outsourcing kadrowo płacowy?

Efektywne prowadzenie firmy to nie lada wyzwanie. Trzeba nie tylko wyprzedzać rynkowe trendy i proponować jak najlepiej dopasowane do potrzeb klientów produkty i usługi, ale też zarządzać dokumentacją i dbać o kwestie prawno-księgowe. Aby zwiększyć skuteczność swoich działań, wielu przedsiębiorców decyduje się na outsourcing kadrowo płacowy.

Czym jest outsourcing kadrowo płacowy?

Outsourcing to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Czym jest? To nic innego jak delegowanie części obowiązków podmiotowi zewnętrznemu. Zamiast zajmować się np. rozliczeniami podatkowymi czy przeprowadzaniem rozmów rekrutacyjnych samodzielnie czy zamiast powierzać to zadanie zatrudnionemu na umowę o pracę pracownikowi – właściciel firmy podejmuje współpracę z zewnętrzną firmą.Na rynku działają firmy outsourcingowe o różnym profilu. Niektóre świadczą kompleksową obsługę wszystkich działów przedsiębiorstwa, inne specjalizują się w konkretnej dziedzinie, np. księgowości, obsłudze prawnej czy HR.

Kiedy warto powierzyć obsługę kadr i płac zewnętrznej firmie?

Co sprawia, że przedsiębiorcy decydują się na rozpoczęcie współpracy z firmą outsourcingową? Powodów jest kilka: wygoda, bezpieczeństwo, obniżenie kosztów prowadzenia działalności. Powierzając obsługę kadr i płac doświadczonym fachowcom z zewnętrznej firmy przedsiębiorca może czuć się spokojny, że ci zadbają o to, by wszystkie umowy były zgodne z prawem, zajmą się księgowością, a także rekrutacją nowych pracowników oraz obsługą tych wcześniej zatrudnionych. Przedsiębiorca oszczędzi nerwy i czas, a tym samym będzie mógł skuteczniej zająć się planowaniem strategii rozwoju firmy. Ważną zaletą outsourcingu kadrowo płacowego są także niskie koszta – podjęcie współpracy z zewnętrzną firmą jest znacznie tańsze niż zatrudnienie księgowego, prawnika czy specjalisty HR na umowę o pracę.

Jak wybrać firmę zajmującą się outsourcingiem kadrowo płacowym?

Aby współpraca była pomyślna, warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniej firmy outsourcingowej. Najlepiej dokładnie sprawdzić pozycję firmy na rynku, doświadczenie pracowników, ich kompetencje i rzetelność. Pomocne mogą być opinie znajomych czy opinie internautów. Im lepszą renomą cieszy się firma, tym większe można mieć do niej zaufanie. Należy też dokładnie czytać podpisywaną z firmą umowę – przedsiębiorca może zdecydować, czy życzy sobie kompleksowej obsługi typu outsourcing kadrowo płacowy, czy chce przekazać zewnętrznemu podmiotowi tylko niektóre obowiązki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.