Skip to content Skip to footer

Alkomat. Tani nie jest wart zainteresowania

Szukając dowolnego produktu, z reguły porównujemy ceny podobnych i wybieramy taki, który jest w miarę niedrogi. Taki sposób działania nie ma sensu jednak w przypadku alkomatów. Odwiedzając sklep z alkomatami i analizując ceny, od razu powinniśmy skoncentrować się wyłącznie na alkomatach kosztujących co najmniej kilkaset złotych. Żaden alkomat sklep za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych, nie jest wart uwagi.

Tanie alkomaty nie są dokładne

Tanich alkomatów nie można skalibrować, nigdy więc nie będą pokazywać dokładnego poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu, tylko orientacyjny. To bardzo ryzykowne. Mogą bowiem też wskazywać stan trzeźwości, a prawda będzie inna. Z przekonaniem o własnej trzeźwości można wyjechać na drogę i zdziwić się przy pierwszej policyjnej kontroli i odebraniu prawa jazdy za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Gdzie kupić dobry alkomat?

Na pewno odpowiednim miejscem zakupu nie jest sklep monopolowy,. stacja benzynowa, czy sklep, w którym alkomaty są tylko jednym z wielu produktów. Profesjonalne alkomaty można kupić w Alkomaty sklep. Jest ich sporo w sieci. Internetowy sklep z alkomatami to dobre rozwiązanie, między innymi z uwagi na wybór profesjonalnych alkomatów i ich sprawność. Aby jednak być pewnym poprawności działania alkomatu, koniecznie trzeba poddać go kalibracji.

Kalibracja alkomatu

Kalibracja alkomaty rzadko jest możliwa w miejscu zakupu, choć i są alkomaty sklep, które świadczą taką usługę. Najczęściej jednak alkomat trzeba odesłać do jednej z firm, która zajmuje się ich kalibrowaniem i czekać na przesłanie skalibrowanego. Taką kalibrację należy powtarzać co parę miesięcy, by mieć pewność, że alkomat działa idealnie.

Margines błędu pomiaru

Margines błędu pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu może istnieć i jest to naturalne. Alkomat sklep często zawiera go w opisie alkomatu, zgodnie z informacjami przekazanymi przez producenta. To ważne dane. Marines błędu pomiaru zawsze trzeba brać pod uwagę, szczególnie jeśli pomiar wskazuje na okolice granicznych wartości pomiędzy poziomem alkoholu, przy którym można prowadzić pojazd, a poziomem, który jest na to zbyt duży.

Dbając o alkomat, przechowując go w suchym miejscu i kalibrując raz na kilka lat, można mieć pewność, że będzie sprawdzał się przez długi czas użytkowania.