Skip to content Skip to footer

Rękawiczki wykorzystywane w punktach medycznych

Wyposażenie medyczne to nie tylko sprzęty do diagnostyki czy bardzo specjalistyczne narzędzia, ale też i tak proste akcesoria, jak rękawiczki lateksowe, nitrylowe bądź winylowe. W przychodniach i gabinetach właśnie te trzy typy rękawiczek rozpowszechniły się zdecydowanie najbardziej. A jak można je scharakteryzować?

Rękawiczki nitrylowe – cechy szczególne

Tworzone są z nitrylu, czyli materiału w pełni syntetycznego (sztucznego), który nie uczula i nie wywołuje alergii. Materiał ten charakteryzuje się wyższą trwałością od gumy lateksowej. Jest odporny na uszkodzenia typowo mechaniczne. Z tego względu stosuje się go w naprawdę wielu miejscach – począwszy od szpitali, kończąc na salonach tatuażu czy gabinetach kosmetycznych.

Rękawiczki nitrylowe dobrze chronią przed wirusami, ale nie są aż tak skuteczną barierą dla bakterii. Przeważnie są stosowane wtedy, gdy występuje konieczność użycia chemikaliów, które mogłyby być groźne dla skóry.

Rękawiczki lateksowe – cechy szczególne

W przeciwieństwie do rękawiczek nitrylowych tworzone są z materiału naturalnego, czyli naturalnej gumy. Różni je również wygoda użytkowania. W przypadku rękawiczek lateksowych utrzymuje się ona na nieco wyższym poziomie, co w dużym stopniu wynika z ich elastyczności, która sprawia, że rękawiczki te z łatwością dopasowuje się do dłoni, niemalże ich nie czując.

Jeżeli chodzi natomiast o pełnione przez nie zabezpieczenie, również nie pozostawia ono wiele do życzenia. Lateks ma lepsze właściwości ochronne niżeli nitryl. Tworzy on na skórze barierę zabezpieczającą i przed bakteriami, i przed wirusami.

Rękawiczki winylowe – cechy szczególne

Ostatnią opcją do wyboru są natomiast rękawiczki winylowe, których akurat w placówkach medycznych używa się najrzadziej, co wynika z ich nie do końca dobrych właściwości. Tak naprawdę jedynym ich większym plusem jest cena. Rękawiczki te kosztują dosłownie grosze. Drugim ich niewielkim plusem może być to, że podobnie jak rękawiczki lateksowe są wygodne w użyciu.

Olbrzymi minus przyjmuje postać niskiego poziomu zapewnianej ochrony. Winyl nie zabezpiecza ani przed bakteriami, ani przed wirusami. Może chronić jedynie przed chemikaliami, dlatego też na co dzień używa się go raczej w domach, a nie w przychodniach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.