Hałasy dobiegające z zewnątrz mogą być na dłuższą metę bardzo męczące. Z takim problemem muszą zmierzyć się przede wszystkim mieszkańcy bloków, którzy mają hałaśliwego sąsiada, a także wtedy, gdy mieszkanie lub dom znajduje się przy hałaśliwej ulicy. Jak pomóc sobie w takich sytuacjach i zyskać upragnioną ciszę?
Wytłumienie i wygłuszenie
Pod pojęciem „Wyciszenie ścian” kryje się zarówno wytłumienie, jak i wygłuszenie. W przypadku wytłumienia poprawia się izolacyjność akustyczna za pomocą aranżacji mieszkania odpowiednimi elementami, np. dywanami, czy nawet poduszkami dekoracyjnymi, które pochłaniają dźwięki i ograniczają ich odbijanie się.
Wygłuszenie związane jest z konstrukcją budynku oraz budową ścian i oznacza całkowite odizolowanie się od dźwięków. Niestety konstrukcja ścian w budynku bywa niewystarczająca, a w takim wypadku konieczne jest zastosowanie innych środków, które skutecznie wyciszą nasze mieszkanie.
Doraźne sposoby na wyciszenie ścian
Jak wyżej zostało wspomniane, doraźnie wytłumimy dźwięki nawet przy pomocy odpowiedniej aranżacji, ale i tak wciąż będziemy mieć do czynienia z dźwiękami dobiegającym z zewnątrz, choć będą one być może nieco mniej nieprzyjemne.
Doraźnie możemy również zastosować takie sposoby, jak uszczelnienie okien, gdy hałas dochodzi przede wszystkim z hałaśliwej ulicy lub nawet powieszenie grubych zasłon, które rozciągnięte skutecznie zniwelują odgłosy dobiegające z zewnątrz. Na ścianie możemy natomiast zastosować tapetę lub panele.
Zastosowanie specjalistycznych produktów
Wyciszenie ścian może także odbyć się przy pomocy specjalnych i stworzonych do tego celu materiałów lub ogólnie stosowanych materiałów wykończeniowych. Wyciszyć możemy, m.in. dzięki płycie gipsowo-kartonowej oraz przy zastosowaniu paneli akustycznych.
Z dobrymi efektami dokonuje się również izolacji od dźwięków przy pomocy mat wygłuszających, korka akustycznego czy specjalnej, wyciszającej okładziny ściennej. Zastosowanie jednego z tych rozwiązań na pewno da oczekiwane efekty w postaci przyjemnej ciszy.