Skip to content Skip to footer

Rodzaje skrzynek i pojemników plastikowych

Plastikowe pojemniki i różnego rodzaje skrzynki są obecne niemal w każdej dziedzinie przemysłu, jako opakowania do przechowywania i transportowania wszelkiej maści towarów, od artykułów spożywczych po materiały i elementy przemysłowe.

Poniżej spróbujmy dokonać pewnej próby systematyki skrzynek i pojemników plastikowych pod względem ich rodzaju i zarazem wykorzystania, biorąc pod uwagę kształty, wymiary, funkcjonalność, a także system magazynowania.

Pojemniki i skrzynki sztaplowalne i gniazdowe.

Opakowania takie to specjalnie zaprojektowane pojemniki, umożliwiające łatwe umieszczanie na sobie kolejnych pojemników, aby stworzyć stabilną sztaplę. Są to zarówno skrzynki plastikowe zamykane jak i otwarte. Generalnie przyjął się podział na te spełniające normy euro i pozostałe.

Europojemniki mają znormalizowane kształty i pełne ścianki oraz drzwiczki na jednym z boków, co ułatwia znacznie transportowanie ich i magazynowanie (łatwy dostęp do towaru w stosie lub na półkach). Niektóre modele posiadają półprzezroczyste drzwiczki umożliwiające szybszą identyfikację zawartości.

Pojemniki sztaplowalne to także różne modele o innych wymiarach niż norma euro. Wiele z nich posiada otwory drenażowe zapewniające cyrkulacje powietrza oraz uchwyty transportowe na krótkich bokach. Przykładem mogą być tutaj skrzynki piekarnicze, które dodatkowo charakteryzują się ażurową konstrukcją, umożliwiającą chłodzenie i zabezpieczenie pieczywa przed usychaniem. Puste można gniazdować.

Kontenery samochodowe, wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, charakteryzują się natomiast dużą wytrzymałością i dzięki znormalizowaniu są kompatybilne z nowoczesnymi systemami logistyki. Ergonomiczne uchwyty i otwory odpływowe ułatwiają eksploatację tych pojemników. Właściwości przeciwpożarowe takich skrzynek chronią towar przed zniszczeniem.

W precyzyjnym przemyśle elektronicznym i detalicznym w użyciu są skrzynki plastikowe zamykane hermetycznie, które chronią delikatne elementy przed skażeniem i zanieczyszczeniem. Taka skrzynka plastikowa zamykana jest specjalną pokrywą i dodatkowo zabezpieczana plombą. Z kolei delikatne artykuły spożywcze, w wypadku których konieczne jest zachowanie właściwej temperatury, można przechowywać w pojemnikach plastikowych wyposażonych w wysciółkę izolacyjną i płyty eutektyczne. Skrzynka plastikowa zamykana szczelnie pozwala na stałą kontrolę warunków chłodniczych.

Pojemniki plastikowe duże zamykane.

Kontenery plastikowe gwarantują bezpieczeństwo i higienę transportu towarów nietrwałych, takich jak soki owocowe czy pasty warzywne. Wyposażone w podwójne ściany są wytrzymałe i trwałe, łatwo znosząc niedogodności chociażby morskiego transportu.

W produkcji są także kontenery wykonane z materiałów odpornych na promieniowanie ultrafioletowe i przeznaczone do pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Takie pojemniki plastikowe duże zamykane są bardzo szczelnie i często zabezpieczane plombą ze względu na bezpieczeństwo transportu.