Nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej pozwalają na łatwą, szybką i mało inwazyjną poprawę urody. Wśród nich dostępne są również procedury redukujące ilość tkanki tłuszczowej, do których zalicza się zabieg lipolizy iniekcyjnej. Co warto o nim wiedzieć?
Lipoliza – co to jest?
Pod pojęciem lipolizy pod kątem biologicznym znajduje się rozpad tkanki tłuszczowej, a dokładnie hydroliza trójglicerydów. Dochodzi wtedy do powstania kwasów tłuszczowych i glicerolu, które są uwalniane do krwiobiegu i usuwane z organizmu za pośrednictwem wątroby.
Do procesu lipolizy dochodzi na skutek spalania tkanki tłuszczowej w trakcie wysiłku, podczas diety, ale można także wywołać go za pomocą specjalnych zabiegów. Obecnie najczęściej w tym celu prowadzona jest lipoliza iniekcyjna, która daje bardzo dobre efekty widoczne na ciele i na twarzy.
Na czym polega zabieg lipolizy iniekcyjnej?
Zabieg lipolizy iniekcyjnej polega na wstrzyknięciu w tkankę tłuszczową związków, które aktywują zachodzące w niej procesy lipolizy. Do tego celu stosowane są fosfatydylocholina oraz deoksycholanu sodu – są to bezpieczne i skuteczne środki.
Podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe, dlatego nie powoduje on powstania żadnych dolegliwości bólowych. Nie wymaga również specjalnej rekonwalescencji, dlatego po jego wykonaniu można wrócić do codziennych zajęć. Zaleca się jednocześnie zmianę diety i picie większej ilości płynów dla uzyskania lepszych rezultatów.
Zastrzyki mogą być wykonane w poniższych obszarach:
– brzuch
– uda
– biodra
– pośladki
– ręce
– kark
– podbródek
Lipoliza iniekcyjna – efekty zabiegu
Efekty lipolizy iniekcyjnej nie są widoczne od razu, dlatego zwykle należy zaczekać na nie kilka tygodni. Wtedy dochodzi do stopniowego ubytku tkanki tłuszczowej oraz do zmniejszenia obwodów. Co ważne, efekty zabiegu są trwałe.
Dodatkowo na skutek zabiegu poprawie ulega metabolizm komórkowy, mikrokrążenie i odżywienie skóry, dlatego może wyglądać ona zdrowiej i młodziej.
Warto pamiętać o tym, że lipoliza iniekcyjna powinna być wykonana w serii, ponieważ tylko wtedy może dać oczekiwane efekty. Zwykle prowadzi się od 2 do 5 zabiegów w odstępach od 4 do 8 tygodni według wskazań lekarza medycyny estetycznej.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.