Skip to content Skip to footer

Wiertarka słupowa – dla maksymalnej precyzji wiercenia

Wiercenie za pomocą standardowych wiertarek ręcznych nie zawsze zapewnia odpowiednią dokładność i powtarzalność. Aby uzyskać wyższą precyzję obróbki, stosowane są urządzenia stacjonarne jak wiertarki słupowe, inaczej kolumnowe lub pionowe. Co warto wiedzieć na temat ich działania i zastosowania?

Jak wyglądają wiertarki słupowe?

Elektronarzędzia jak wiertarka słupowa mają postać wolnostojącego urządzenia na stabilnej podstawie.

Na wiertarce znajduje się głowica wiercąca z silnikiem, która może być dowolnie obracana na boki, a także blat roboczy, który także jest regulowany. Na blacie roboczym znajduje się również imadło przeznaczone do przytrzymywania obrabianego materiału.

Wiertło, czyli wrzeciono w wiertarce słupowej znajduje się w pozycji pionowej i może być opuszczane w dół w celu wykonania wiercenia w materiale na blacie roboczym.

Wiertarki słupowe – przeznaczenie

Za pomocą wiertarki słupowej można wykonać szybkie wiercenia w różnych materiałach, na przykład jak:
– drewno
– metal
– tworzywa sztuczne
– kompozyty

Najczęściej ze względu na swoją budowę wiertarka słupowa używana jest w profesjonalnych warsztatach w różnych gałęziach przemysłu, między innymi w zakładach produkujących konstrukcje metalowe, meble, zabudowy, reklamy zewnętrzne.

Jakie zalety mają wiertarki słupowe?

Sposób działania wiertarki słupowej powoduje, że ma ona szereg zalet w porównaniu z wiertarką ręczną.

Przede wszystkim słupowa wiertarka jest znacznie bardziej precyzyjna, ponieważ wiertło wraz z materiałem znajdują się w nieruchomej pozycji, co daje możliwość uzyskania maksymalnej dokładności i powtarzalności.

Wiertarki te pozwalają również na pracę z bardzo trudnymi materiałami, które wymagają odpowiedniej mocy maszyny oraz większej średnicy wiercenia. Wydajne silniki w wiertarkach słupowych szybko wykonują wtedy otwory o wymaganych parametrach.

Wiertarki słupowe – obsługa

Zaletą wiertarek słupowych jest także ich prosta obsługa, ponieważ nie wymagają one posiadania specjalnych umiejętności od operatora urządzenia.

Po odpowiednim pozycjonowaniu materiału na blacie roboczym i ustabilizowaniu go imadłem wystarczy tylko opuścić wiertło za pomocą dźwigni, aby wiertarka wykonała otwór. Taki sposób obsługi wiertarki jest także bardzo bezpieczny i minimalizuje ryzyko wypadków przy pracy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.