Szwy chirurgiczne uchodzą za podstawowy element wyposażenia medycznego w szpitalach. Sprawdzają się w wielu przypadkach otwartych ran, operacjach czy zabiegach. Poprzez kompleksowe złączenie tkanki mają one na celu jej szybkie i bezpieczne zagojenie. Na rynku istnieje wiele szwów chirurgicznych, a to, jakie zostaną wybrane do szycia, zależy od wielu czynników.
Specyfika zabiegu i rany, a rodzaj nici chirurgicznej
Nie w każdym przypadku używa się takich samych nici chirurgicznych. Jeżeli mamy do czynienia z operacją bądź zabiegiem wewnątrz ciała, najlepiej, aby użyte zostały szwy chirurgiczne rozpuszczalne. Dzielą się one na naturalne i syntetyczne. Pozwalają one zrosnąć się rozciętym tkankom oraz bezpiecznie się zagoić. Taki szew chirurgiczny pozostaje w ciele, rozpuszczając się w odpowiednim tempie i nie stanowiąc zagrożenia dla organizmu.
Zakażone rany i martwica tkanki
Nici chirurgiczne zostały opracowane tak, aby móc dopasować je do konkretnej operacji szycia. Stan rany i jej rozległość są decydujące w wyborze szwa chirurgicznego. Kiedy do czynienia mamy z zakażoną tkanką, proces szycia odbiega nieco od klasycznego, przy ranie niezakażonej. Tak samo szycie ma się w przypadku, kiedy dojdzie już do martwicy tkanki. W każdym z przypadków należy dobrać odpowiedni Szew chirurgiczny i metodę szycia, aby cały zabieg się powiódł i nie doszło do powikłań.
Rany wymagające stabilnego i długotrwałego wzmocnienia
W niektórych przypadkach szwy chirurgiczne niewchłanialne stosowane są również w zabiegach oka, czy w chirurgii sercowo-naczyniowej. Nici chirurgicznej, które się nie wchłaniają, odznaczają się wysoką odpornością na działanie płynów ustrojowych i enzymów, dzięki czemu mogą stabilnie i przez długi czas podtrzymywać zszyte miejsce, bez obawy o to, że rana się rozejdzie.
Dobór odpowiedniej metody szycia
Tak samo, jak rozróżniamy materiały, z których powstają nici chirurgiczne, tak samo możemy wyodrębnić metody szycia ran. Są to pojedyncze, pionowe czy podskórne szycia. Dobór metody zależy od rozpiętości rany, jej położenia oraz nierzadko od indywidualnych preferencji chirurga. Każdy zabieg szycia przeprowadzany jest przez specjalistę, który doskonale potrafi dobrać odpowiedni rodzaj nici chirurgicznych oraz adekwatną do wymagań rany metodę szycia.