Ssaki medyczne to urządzenia, które wykorzystywane są zarówno w różnego rodzaju placówkach, jak i na własny domowy użytek. Służą do zbierania zalegających wydzielin zarówno z samego gardła, jak i jamy ustnej. Jak stosować tego rodzaju urządzenia? Jakie rodzaje ssaków można wyróżnić?
Czym są i jak działają ssaki medyczne?
Sprzęt do odsysania wydzieliny w postaci śliny, wymiocin, krwi czy śluzu. Może on służyć jako ekwipunek pierwszej pomocy oraz wykorzystywany na stałe przy opiece nad chorym. Jego główną czynnością jest zasysanie powietrza wraz z innymi substancjami. Moc i siła tego wciągania najczęściej jest możliwa do regulacji. Pobieranie zalegających resztek z górnej części układu oddechowego możliwe jest dzięki specjalnym silikonowym rurkom, które są nazywane drenami. Pozostałe ważne części ssaków medycznych to: pojemnik na wydzielinę, filtry czy specjalne wkłady żelujące, przekształcające gromadzące się treść w żel.
W jaki sposób używać tego rodzaju urządzenia?
Sprzęt medyczny wykorzystywany w domu, jak i ssaki zabiegowe, które służą do osuszania i czyszczenia środowiska podczas działań chirurgicznych, działają na zasadzie wykorzystania próżni. Samo urządzenie jest bardzo proste w obsłudze i nie wymusza posiadania specjalnych umiejętności. Po podłączeniu narzędzia należy według instrukcji obsługi zamontować filtr, umieścić w jamie ustnej dren – gdy jest taka potrzeba dren można wprowadzić głębiej, jednakże warto wcześniej przejść odpowiednie szkolenie. Aby skutecznie odessać wszystkie wydzieliny należy również ustawić ciśnienie ssania.
Rodzaje ssaków
Zarówno ssaki zabiegowe, jak i urządzenia medyczne wykorzystywane w warunkach ambulatoryjnych można podzielić na kilka typów. Wśród najczęściej wykorzystywanych mechanizmów znajdują się ssaki:
– elektryczne zasilane z sieci – wykorzystywane w warunkach odmowych, jak i szpitalnych, najczęściej wybierana forma odsysania,
– elektryczne akumulatorowe – stosowane często podczas transportu. Nie wymagają podłączenia do kontaktu,
– przenośne – niewielkie urządzenia, lekkie i komfortowe w transporcie,
– ręczne lub ręczno – nożne mechaniczne – małe urządzenia do pomocy doraźnej,
– stacjonarne zabiegowe ssaki – posiadają wielką moc ssania, by móc oczyścić operowaną przez chirurga powierzchnię.