Skip to content Skip to footer

Dlaczego warto wykonać Angio TK tętnic wieńcowych?

Rozwój nowoczesnej technologii ma olbrzymi wpływ na medycynę, a dokładniej mówiąc na diagnostykę różnorodnych chorób naczyniowych. Dzięki badaniu TK można uzyskać bardzo dokładny obraz wskazujący nie tylko na umiejscowienie problemów, ale również można uzyskać obraz pozwalający określić rzeczywisty stan naczyń krwionośnych. Angio TK tętnic wieńcowych znacząco ogranicza ryzyko pojawienia się powikłań, dlatego też bardzo wielu pacjentów decyduje się na skorzystanie z opisywanej techniki.

Jakie zalety?

Angio TK w dzisiejszych czasach jest zdecydowanie najciekawszą alternatywą dla zwykłej angiografii i scyntyfrafii. Do największych zalet Angio TK tętnic wieńcowych należy oczywiście zaliczyć skrócony czas samego badania. Dzięki nowoczesnym urządzeniom możliwe jest również zwiększenie skanowanego obszaru ciała. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że nawet w przypadku ruchomych narządów można uzyskać wysokiej jakości obraz, który dostarcza wielu drogocennych informacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dzisiejszych czasach wykonać TK serca albo jelita. Metoda obiektywna odgrywa bardzo ważną rolę przede wszystkim w procesie diagnozowania.

Co tak naprawdę wykrywa Angio TK?

Dzięki angiografii lekarz może dokładnie prześledzić przepływ krwi przez poszczególne naczynia krwionośne. W dużej mierze to właśnie dzięki temu prostemu badaniu można wykluczyć ewentualne zwężenia, anomalie i niedrożności. W dzisiejszych czasach zdecydowanie najczęściej wykonuje się nie tylko Angio-TK tętnic wieńcowych, ale również Angio-TK tętnic mózgowych i Angio-TK tętnic płucnych. Doświadczony lekarz dzięki badaniu jest w stanie wyłapać nawet bardzo niewielkie skrzepliny i zwapnienia. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki Angio-TK można ujawnić miażdżycę tętnic wieńcowych u osób bezobjawowych. W ten sposób można uniknąć niedokrwienia w niedalekiej przyszłości.

Nie tylko same zalety?

Angio tk tętnic wieńcowych ma oczywiście nie tylko same zalety, ale również kilka wad o których należy zawsze pamiętać. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że istnieje kilka czynników, które w mniejszym lub większym stopniu mogą stanowić poważne zagrożenie dla pacjenta. Zagrożeniem jest nie tylko dość duża dawka promieniowania jonizującego, ale również konieczność podania dożylnie jodowego środka cieniującego. Z opisywanego badania powinny zrezygnować kobiety w ciąży. Na samym końcu należy wspomnieć o tym, że w dzisiejszych czasach to właśnie Angio-TK oferuje najwyższą skuteczność diagnostyką wśród wszystkich nieinwazyjnych badań mających na celu wykrycie zwężeń w tętnicach wieńcowych.