Skip to content Skip to footer

Jak znaleźć dobrego urologa?

Urolog to lekarz zajmujący się chorobami układu moczowo- płciowego u panów oraz moczowego u dzieci i pań. Wiadomo – wizyta u niego jest dość dużym stresem dla każdego, zatem warto wiedzieć, w jaki sposób możemy wybrać absolutnie najlepszego urologa.

Misja – najlepszy urolog

W tym momencie warto powiedzieć trochę o samej specjalizacji. Otóż urologia to poniekąd część chirurgii. Innymi słowy osoba kończąca kierunek lekarski idzie następnie na roczny staż. Po nim zdobywa prawo wykonywania zawodu i idzie na specjalizację np. z urologii. Podczas tych sześciu lat dany młody lekarz jest już jak najbardziej lekarzem i pracuje w tym zawodzie szkoląc się dodatkowo jak tutaj w zakresie zabiegów urologicznych.

No i właśnie – czy warto iść do takiej młodej osoby? Jak najbardziej tak – pamiętajmy, że jest to pełnoprawny lekarz, który dodatkowo już jeździ na wszystkie szkolenia i kursy i często jedynie brak mu dużego doświadczenia. Ale ma nad sobą specjalistów, z którymi może wszystko konsultować.

Co się liczy podczas wyboru lekarza?

Warto spojrzeć na opinie w Internecie, choć oczywiście trzeba pamiętać , że bywają one bardzo obiektywne i nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Niemniej jednak powtarzające się informacje np. o bardzo kiepskim traktowaniu pacjentów powinny nas nieco zaniepokoić. Dalej warto spojrzeć na doświadczenie danej osoby, na odbyte przez nią kursy i szkolenia itp.

Jednak co jest szczególnie ważne – musimy po prostu ufać danemu lekarzowi. Dlatego też konieczne jest, aby dokładnie wiedzieć kim on jest. Jeśli jakoś nie czujemy zaufania, to nawet najlepsze tytuły nic nam nie dadzą.

Pierwsza wizyta u urologa

Jak się przygotować do pierwszej wizyty? Przede wszystkim warto pamiętać, że jeśli idziemy państwowo, to konieczne jest skierowanie. Dalej trzeba wziąć ze sobą całą dokumentację medyczną, dotychczasowe wypisy ze szpitala. Dla każdego lekarza cenną informacją będą także inne schorzenia, na które cierpi pacjent, czy ma np. rozrusznik serca itp. Dlatego trzeba wiedzieć, jakie leki się przyjmuje i wziąć dokumentację ze szpitali i badania.

Warto także uporządkować sobie w myślach, kiedy zaczęły się objawy, czy się pogarszają, jakie leki ( nawet przeciwbólowe zwykłe) braliśmy itp.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki