Przenoszenie ładunków na bliskie odległości wymaga zastosowania specjalnych akcesoriów. W tym celu często stosuje się zawiesia o konstrukcji pasowej. Dobór właściwych zawiesi pozwala wtedy na bezpieczny transport nawet bardzo ciężkich towarów.
Zawiesie pasowe – co to jest?
Zawiesiami pasowymi nazywa się specjalne akcesoria stosowane w transporcie bliskim, które przeznaczone są do przenoszenia ładunków. Służą wtedy do ich podwieszania, podnoszenia oraz przenoszenia na miejsce z pomocą dźwignicy, na przykład dźwigu, suwnicy.
Stosowane obecnie zawiesia pasowe produkowane są z włókien sztucznych. Najczęściej do tego celu używane są bardzo wytrzymałe tkaniny poliestrowe – PES. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów są odporne na rozerwanie i mogą skutecznie dźwigać nawet wielotonowe ładunki.
Rodzaje zawiesi pasowych
W transporcie bliskim stosowane są różne rodzaje zawiesi, które dobiera się indywidualnie do konkretnego ładunku. Pod uwagę należy wziąć wtedy dopuszczalne obciążenie robocze (DOR) oraz zakończenia zawiesia, czyli jego końcówki.
Obciążenie robocze zawiesia powiązane jest z jego kolorem:
– fioletowe – 1 tona
– zielone – 2 tony
– żółte – 3 tony
– szare – 4 tony
– czerwone – 5 ton
– brązowe – 6 ton
– niebieskie – 8 ton
– pomarańczowe – 10 ton
Końcówki zawiesi są dostępne w kilku wariantach – mogą być to standardowe haki, haki bezpieczne, ogniwa zbiorcze, pętle. Dostępne są także zawiesia pasowe tworzące pętlę. Tak szeroka gama zakończeń pozwala na dostosowanie ich specjalnie do transportowanego ładunku, by zabezpieczyć go przed upadkiem.
Bezpieczeństwo pracy z zawiesiami pasowymi
Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy wskazują, że zawiesia powinny być dopasowane indywidualnie do konkretnego ładunku i eksploatowane zgodnie z zaleceniami producenta i normami BHP, aby uzyskać optymalny poziom ochrony.
Przed użyciem zawiesie powinno być zawsze dokładnie skontrolowane. Wtedy, gdy jest naderwane, ma uszkodzone zakończenia lub inne usterki, nie powinno być użytkowane, ponieważ może spowodować powstanie zagrożenia dla pracowników oraz dla mienia.
Ładunek umieszczony na zawiesiu powinien być właściwie zabezpieczony, aby nie huśtał się, nie wysunął lub nie wypiął się w trakcie transportu.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.